Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Modliszki zasiedlają region

Główne zdjęcie
Modliszka w Wiźnie (fot. 31 sierpnia 2017 r.)

Modliszka zwyczajna w Polsce uważana jest za gatunek rzadki. Występuje głównie na południu kraju, ale w tym roku jest już kilka zgłoszeń o jej obserwacji w regionie Łomży, a nawet w samym mieście. Tydzień temu spotkanie z modliszką w Łomży uwieczni nauczyciel i fotograf Jacek Sokołowski, teraz mamy zdjęcia modliszki z Wizny. - Klimat nam się zmienia – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi podkreślając, że potwierdzone zgłoszenia o modliszce w tym roku były także z Piątnicy i Mężenina. - Tak duża populacja wskazuje, że do kilku lat w regionie muszą być dobre warunki do jej rozwoju – podkreśla.

Modliszka zwyczajna to jedyny przedstawiciel modliszek żyjący w Polsce i jednocześnie największa modliszka europejska. Ciało ma zielone lub brązowawe, świetnie się maskuje w swoim otoczeniu. Ma mocno wydłużone kroczne dwie pary odnóży tylnych i przednią parą chwytną, wyposażoną w kolce. Modliszka czyha na ofiary nieruchomo z podniesionymi przednimi odnóżami. Gdy owad zbliży się na odległość dość bliską, bardzo szybkim ruchem modliszka chwyta go i od razu zjada. Owad ten prowadzi dzienny tryb życia. Samiec jest mniejszy od samicy i ma zdolność lotu, a samica nie. 
Modliszka objęta jest ochroną gatunkową, a także figuruje w Czerwonej Księdze Zwierząt z kategorią EN – gatunek bardzo wysokiego ryzyka i jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Nie można modliszki zabierać z jej środowiska naturalnego, którym jak się okazuje powoli stają się także okolice Łomży. 
- Przez kilkanaście lat ich w ogóle nie było, ale teraz coraz częściej otrzymujemy potwierdzone informacje o ich obserwacji – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor ŁPKDN. - Widocznie ma tu obfitość pokarmu i sprzyjające warunki skoro ma udane lęgi. To, że w tym roku są zdjęcia modliszki z różnych miejsc, wskazuje, że populacja jest już stosunkowo duża, a to oznacza, że dobre warunki do jej rozwoju są od co najmniej dwóch – trzech lat  - podkreśla Sachmaciński.  
Zdaniem dyrektora Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi pojawienie się takiej populacji modliszki w tym regionie to kolejny dowód na to, że klimat nam się zmienia i powoli ociepla. - Modliszka „normalnie” występuje na południu kraju, ale nawet tam jest to gatunek rzadki, tym bardziej spotkania z modliszką u nas są wyjątkowe – dodaje.

zobacz: Oko w oko z modliszką w Łomży

Foto: Modliszka w Wiźnie (fot. 31 sierpnia 2017 r.)
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę