Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Połowa mieszkańców złożyła nowe wnioski o 500+

W Łomży w pierwszym półroczu z rządowego programu „Rodzina 500+” skorzystało 4 257 rodzin. Miesięcznie po 500 zł wypłacane jest na ponad 6 tys. 260 dzieci. Składane w ubiegłym roku wnioski zapewniały wypłatę świadczeń do września tego roku. Aby nadal korzystać z „500+” trzeba ponownie złożyć wniosek. Te przyjmowane są od początku sierpnia. W mieście do tej pory złożyło je około połowy mieszkańców.

Jak przekazuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży w ciągu 4 tygodni września wpłynęło tu 2191 wniosków o wypłatę  świadczenia wychowawczego na nowy okres oświadczeniowy czyli od września tego roku do września przyszłego roku. 
- Pracownicy Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia szacują, że jest to połowa wniosków, których się spodziewają – mówi Łukasz Czech z ratusza dodając, że do tej pory wydano 307 decyzji przyznających te świadczenia do września przyszłego roku.   
Aby nie stracić należnych pieniędzy wnioski można składać w sierpniu, wrześniu lub październiku, ale tylko złożenie ich w tym miesiącu ma zapewnić ciągłość wypłaty świadczeń. 
- Wskutek złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące – podkreślali miejscy urzędnicy, gdy zaczynano ponowne przyjmowanie wniosków od mieszkańców.
Formularze nowych wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o wypłatę świadczenia „500+” są udostępnione w Urzędzie Miejskim w Łomży przy Starym Rynku 14 (punkt obsługi interesantów) oraz w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia ul. Polna 16. W tych dwóch miejscach można składać wypełnione wnioski, przy czym w budynku ratuszu są przyjmowane jedynie te na drugie i kolejne dzieci, czyli dla realizacji których nie wylicza się dochodu rodziny. 

Główne zasady programu „Rodzina 500+” pozostają bez zmian. W dalszym ciągu będzie to świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka. Nie zmieni się również kryterium dochodowe obowiązujące jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Rząd wprowadził natomiast kilka zmian, które mają dotyczyć „likwidacji nielicznych, aczkolwiek niepożądanych zjawisk”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę