Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 maja 2024 napisz DONOS@

Poranna nawałnica

Ponad 10 litrów wody na metr kwadratowy ziemi spadło w ciągu pół godziny w Łomży. Ciężkie czarne chmury, które nadciągnęły nad miasto około godz. 9.00, sprawiły że wszędzie zrobiło się ciemno. Na ul. Farnej w „porannych ciemnościach” zderzyło się dwóch rowerzystów. Poranna nawałnica odłamała konar drzewa na Szosie do Mężenina, w Grądach Woniecko powaliła drzewo na linię energetyczną, a w Nowogrodzie uszkodziła dach domu. Dużo większe szkody nawałnica wyrządziła w okolicach Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego.

Według danych ze stacji IMGW w Marianowie pod Łomżą porywy wiatru towarzyszącego nadejściu czarnej chmury wzrosły z ok. 4 m/s do 13 m/s. Ciężkie chmury, ulewny deszcz i wiatr sprawiły, że nad miastem zapanowała ciemność  do tego stopnia, że w mieszkaniach, domach i biurach włączono oświetlenie. Strażacy z Łomży odnotowali kilka zgłoszeń. Jak informuje brygadier Grzegorz Wilczyński, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, pierwsze zgłoszenie z godz. 9.10 dotyczyło złamanego konara drzewa na Szosie do Mężenina. Kolejne było z Grąd woniecko, gdzie wiatr powalił drzewo na linie energetyczną. Inne zgłoszenie jest z Nowogrodu. Dotyczy ono uszkodzonego przez wiatr dachu domu jednorodzinnego przy ul. Kościelnej. Na miejscu pracują strażacy, ale jak podkreśla komendant nie ma tu osób poszkodowanych. 
Także bez większych obrażeń zakończył się nietypowy wypadek na ul. Farnej w Łomży. W porannych cielnościach zderzyło się tu dwóch rowerzystów. Na miejscu zjawiły się ekipy pogotowia ratunkowego i policji. Jak podaje Urszula Brulińska z KMP w Łomży rowerzystom, którzy jadąc w przeciwnych kierunkach zahaczyli się kierownicami nic złego się nie stało. Obaj byli trzeźwi i żaden nie ma rości pretensji do drugiego.

Dużo większe szkody nawałnica wyrządziła w okolicach Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego. Strażacy z tych terenów odebrali już kilkadziesiąt zgłoszeń. Wiekowość dotyczy połamanych i powalonych drzew, ale są także uszkodzenia domów i budynków gospodarczych. Na przykład we wsi Pęchratka Polska wiatr zerwał dach ze stodoły. Na miejscu pracują trzy zastępy straży pożarnej.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę