Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

Rolnicy zastanawiają się nad likwidacją hodowli świń

- Jest sporo telefonów i są już pierwsze oświadczenia od rolników, że nie będą w stanie dostosować swoich gospodarstw do nowych wymagań bioasekuracji – mówi dr Emilian Kudyba, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży. Z terenu powiatu łomżyńskiego trzy gminy są zaliczone do obszaru, na którym obowiązuje „nowy Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018. Rolnicy z tych terenów, którzy zrezygnują z hodowli świń, mogą otrzymać rekompensaty. Podstawowy warunek to złożenie do 14. sierpnia do powiatowego lekarza weterynarii stosownego oświadczenia.

Zmieniony decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Program bioasekuracji...” na lata 2015-2018 wszedł w życie 15 lipca. Do jego przestrzegania zostali zobowiązani wszyscy rolnicy ze wskazanych w rozporządzeniu terenów m.in. z gmin Przytuły, Jedwabne i Wizna na terenie powiatu łomżyńskiego. (zobacz: Nowe wymagania dotyczące hodowli świń) Tylko na tych terenach hodowanych jest około 5500 świń w około 250 gospodarstwach. 
- W ubiegłym tygodniu w każdej z gmin przeprowadziliśmy szkolenia dla rolników, ale frekwencja na nich nie była duża – mówi dr Emilian Kudyba. - Ilu rolników zdecyduje się na zaprzestanie produkcji tego na razie nie wiemy. Czekamy na wnioski. Są telefony także od rolników z terenu innych gmin niż te trzy: Przytuły, Jedwabne i Wizna, ale program dotyczy tylko tych gospodarstw. Rolnicy z pozostałych gmin dla własnego dobra powinni przestrzegać zasad bioasekuracji – dodaje zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży.  

Posiadacze świń z gmin Przytuły, Jedwabne i Wizna, ale także z gmin Grabowo i Stawiski, w powiecie kolneńskim, całego powiatu grajewskiego oraz Kobylin-Borzymy w powiecie wysokomazowieckim i Rutki w powiecie zambrowskiego, którzy nie będą mogli dostosować gospodarstw do ww. wymagań do dnia 14 sierpnia 2017 r., mogą składać do powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa oświadczenie, że gospodarstwo nie spełni wymagań określonych w programie bioasekuracji. W takim przypadku powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie, wyda decyzję nakazującą zabicie świń utrzymywanych w gospodarstwie lub poddanie ich ubojowi oraz zakazującą wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt z gatunków wrażliwych przez okres obowiązywania programu, tj. do 31 grudnia 2018 r.;
W takim wypadku posiadaczowi świń będzie przysługiwać odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta, wypłacane przez powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa, oraz rekompensata za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie, przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. 
Jeśli natomiast rolnik mający świnie nie złoży do 14. sierpnia oświadczenia do powiatowego lekarza weterynarii, o tym, że nie będą w stanie dostosować swoich gospodarstw do nowych wymagań bioasekuracji, a jego gospodarstwo nie spełni wymagań, wówczas powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli, będzie mógł wydać decyzję nakazującą zabicie świń oraz zakazującą ich hodowli do końca 2018 r.. Rolnikowi będzie przysługiwać jedynie odszkodowanie za zabite zwierzęta, ale nie będzie mu przysługiwać rekompensata za nieutrzymywanie świń.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę