Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Z Grzymał Nowogrodzkich do Brukseli

Główne zdjęcie
Arkadiusz Modzelewski i Paweł Czuliński podczas Letniej Akademii Politycznej ALDE w Parlamencie Europejskim w Brukseli

- Europa przyszłości musi oprzeć się na podstawowych wartościach jakimi są: demokracja, prawa człowieka, transparentność gospodarek w EU, integracja i współpraca państw członkowskich – mówi Arkadiusz Modzelewski z Grzymał Nowogrodzkich. Absolwentem II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży, który teraz studiuje informatykę na Politechnice Warszawskiej oraz metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, interesuje się też polityką. Jako przedstawiciel Forum Młodych Nowoczesnych był uczestnikiem Letniej Akademii Politycznej ALDE w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Arkadiusz Modzelewski i Paweł Czuliński
Arkadiusz Modzelewski i Paweł Czuliński
Uczestnicy Letniej Akademii Politycznej ALDE w Parlamencie Europejskim w Brukseli
Uczestnicy Letniej Akademii Politycznej ALDE w Parlamencie Europejskim w Brukseli

ALDE to skrót od nazwy grupy politycznej w Parlamencie Europejskim Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Wśród około stu przedstawicieli kilkunastu krajów europejskich znalazła się także kilkuosobowa delegacja z Polski. Debatowano m.in. o konieczności wspierania innowacyjnych pomysłów i młodych przedsiębiorców, ochroną danych osobowych, wolnym handlu i wielu innych ważnych tematach, które stanowią istotne wyzwania dla przyszłości Europy oraz Unii Europejskiej. Podejmowano dyskusje odnośnie polityki zagranicznej i międzynarodowej Unii. Ważnym punktem obrad były także rozmowy o bezpiecznej Europie, w tym także o terroryzmie, cyber-przestępczości. Polskę  reprezentowali członkowie Forum Młodych Nowoczesnych: Arkadiusz Modzelewski, Rafał Kuźmicki i Paweł Czuliński z Twardogóry.
- Pierwszym punktem naszego programu było spotkanie przed Parlamentem Europejskim wszystkich młodych przedstawicieli krajów członkowskich UE, którzy jednocześnie należą do organizacji LYMEC lub YDE – relacjonuje Arkadiusz Modzelewski. - Tego dnia odbył się panel dyskusyjny dotyczący przyszłości Europy i jak widzą ją młodzi ludzie ze wszystkich krajów członkowskich UE.
Kolejnego dnia paneli dyskusyjnych było wiele. Lista mówców obejmowała posłów i ekspertów pracujących na rzecz Unii Europejskiej.  Wśród osobowości z którymi rozmawiali młodzi Europejczycy był m.in. Graham Watson, czyli były Przewodniczący Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). 
- Tematy, które poruszaliśmy dotyczyły przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, wolnego handlu i umów handlowych między krajami Unii Europejskiej a innymi częściami świata – opowiada zafascynowany Modzelewski. 
Debata zaowocowała sporządzeniem i uchwaleniem wspólnego stanowiska Młodych Liberałów i Demokratów w Europie.

Wyjazd na ALDE Summer Academy 2017 był też okazją do zwiedzania Parlamentu Europejskiego i zapoznania się z tym jak pracują europosłowie i otaczający ich urzędnicy. 
- Trzeciego dnia wraz z Pawłem Czulińskim zwiedzaliśmy Parlamentarium, które znajduje się przy Europarlamencie. Każdy z nas mógł poczuć się jak w własnym kraju, bo wszystko było tłumaczone na języki państw członkowskich UE. Jest to jedno z najwspanialszych muzeów, które widziałem – mówi Arkadiusz Modzelewski z Grzymał Nowogrodzkich. - Bardzo nowoczesne i multimedialne. Wiele rzeczy które oglądaliśmy dotyczyło Polski i polskiej historii. 
- Debatowaliśmy przez dwa dni. Właściwie od samego rana do późnego popołudnia. Byłem pod wrażeniem wysokiej kultury i poziomu merytorycznego dyskusji, wzajemnej życzliwości i szacunku wśród rozmówców – co ważne: także w przypadku odmiennych stanowisk. Życzyłbym sobie, by w Polsce politycy częściej rozmawiali w ten sposób. – komentuje Paweł Czuliński, koordynator Młodych w województwie dolnośląskim.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę