Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Darmowe wakacje w Łomży dla dzieci polskich z Litwy

„Jak długo w sercach naszych, choć kropla polskiej krwi...,ojczysta miłość tkwi” - śpiewały dzieci z rejonów: Wilno i Soleczniki na Litwie w gabinecie wiceprezydent Łomży Agnieszki Muzyk, która we wrześniu obiecywała solecznickim samorządowcom, że zaprosi do Polski autokar kolonistów na wakacje. - I słowa dotrzymała – cieszy się nauczycielka Jadwiga Gabrijałowicz. - Przyjechaliśmy z 49 dzieci w wieku od 9 do 15 lat. Większość z nich jest z polskich rodzin, część z polsko-litewskich i polsko-rosyjskich. Jesteśmy od 24. czerwca i będziemy wypoczywać do 6. lipca. Mamy niezwykle atrakcyjny program pobytu: wycieczki piesze i autokarowe, basen, zwiedzanie miasta i w muzeach.

- Cieszę się, że udało się nam sprowadzić na wakacje do Łomży tę grupę z rejonów: wileńskiego i solecznickiego – mówiła w wypełnionym dziećmi i młodzieżą gabinecie w ratuszu wiceprezydent Agnieszka Muzyk. - Mam nadzieję, że w 2018 r. podwoimy liczbę dzieci z rejonu wileńskiego, aby mogły zdrowo, wesoło i bezpiecznie spędzać wakacje w ojczyźnie swoich przodków. Jesteście dla nas w Macierzy największą lekcją patriotyzmu. Słuchając Was dzisiaj, jestem bardzo wzruszona...
Wśród kilku starych, wykonanych chóralnie w całości pieśni  była nie tylko „Zwycięży orzeł biały”, ale i „Na zielonej Ukrainie”, i „Szła dzieweczka do laseczka, do zielonego”, do śpiewania których przyłączyła się na całego wiceprezydent. - Jesteśmy w Polsce raz w roku z 15 – 16-osobową grupą naszych dzieci na zaproszenie różnych instytucji, organizacji i osób – kontynuuje nauczycielka z Litwy, zajmująca się kontaktami z  Macierzą od ćwierć wieku. - Takie wyjazdy wzmacniają miłość do kraju ojczystego, w którym niektórzy z tych wychowanków są po raz pierwszy. To pozwala im naturalnie mówić po polsku za granicą, żeby nie powstydzili się języka polskiego i pochodzenia w przyszłości. W roku szkolnym mają pięć godzin litewskiego i pięć godzin polskiego w tygodniu, a język rosyjski jest tak jak angielski w wymiarze godzin na język obcy. Oprócz tego, uczestniczą w zajęciach chóru szkolnego i kościelnego. Przygotowujemy uroczystości, np., na święta lub 3 Maja.

„W czym pomogła im Polska...”
Dziećmi zajmują się opiekunowie z Litwy i cenieni pedagodzy z Łomży. Szczególnie lubiana jest Urszula Przesław za uprzejmość, delikatne traktowanie wrażliwszych dzieci i zainteresowanie ich sprawami, kłopotami i problemami. Mogą w czasie wycieczek pieszych i na zajęciach w Bursie Szkolnej nr 1 porozmawiać, pożartować i dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego. - Ojciec Jan Bońkowski oprowadził kolonistów po kościele, klasztorze i ogrodzie Kapucynów, chodziliśmy na basen, od piątku będzie otwarty o wiele większy i atrakcyjniejszy Park Wodny, byliśmy w Muzeum Północno-Mazowieckim, wybierzemy się do Muzeum Diecezjalnego i Saloniku Hanki Bielickiej... - wylicza Urszula Przesław. - Idziemy na bulwary, w niedzielę wybierzemy się na plażę, spróbujemy wykąpać się w Narwi, w poniedziałek wyjazd do Muzeum Przyrody w Drozdowie, a we wtorek do Warszawy. Wstęp do ZOO, na basen i do instytucji kulturalnych mamy za darmo, od miasta Łomża. Nasi goście są bardzo zdyscyplinowani, dobrze wychowani, chętni do śpiewów, tańców i modlitwy.
Inspektor Łukasz Czech z łomżyńskiego ratusza informuje, że spotkanie władz miasta z dziećmi i młodzieżą odbywało się w ramach programu „Lato z Polską”. - Letni wypoczynek w naszym kraju dzieciom polskiego pochodzenia organizuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z lokalnymi samorządami, których ponad czterdzieści przystąpiło do programu w tym roku – mówi urzędnik. - Pobyt dzieci organizowany jest ze środków przekazanych przez Kancelarię Senatu RP. 
Jadwiga Gabrijałowicz włożyła na wizytę u wiceprezydent czarną koszulkę bawełnianą z portretem kobiety i napisem. - „Jadzia”, Jadwiga Dziekońska, Armia Krajowa... Moja patriotyczna patronka – pokazuje z dumą na pierś. - Dziewczynki i chłopcy opowiedzą rodzicom, rodzeństwu i rodakom po powrocie do siebie, co widzieli, kogo spotkali, gdzie byli, co zwiedzili, w czym pomogła im Polska.

Mirosław R. Derewońko

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę