niedziela, 17 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Nowe strefy zagrożenia ASF

Wojewoda Podlaski wydał kolejne rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów: grajewskiego, łomżyńskiego i monieckiego wyznaczając strefy zapowietrzania i zagrożenia ASF po wykryciu ogniska choroby w gospodarstwie we wsi Konopki Awissa na terenie gminy Radziłów.

Wykryte w tym roku roku przypadki ASF u świń i dzików na terenie powiatów grajewskiego i monieckiego
Wykryte w tym roku roku przypadki ASF u świń i dzików na terenie powiatów grajewskiego i monieckiego

Obszar zapowietrzony wyznaczono na terenie gminy Radziłów, o promieniu 3 km wokół ogniska choroby, a obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie gmin Radziłów, Wąsosz, Grajewo w powiecie grajewskim, na terenie gminy Przytuły w powiecie łomżyńskim oraz na terenie gminy Goniądz w powiecie monieckim, o promieniu 7 km poza obszar zapowietrzony.

Rolnicy gospodarujący na tych terenach mają m.in. zakaz wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii. Muszą też przeprowadzić oczyszczenie, odkażenie, a jeżeli jest to konieczne, także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu: zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych, przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0