Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Prezydent z absolutorium... zostaje w Łomży

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

Zaskoczenia nie było. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (PiS) otrzymał od radnych absolutorium z wykonania budżetu miasta za 2016 rok. Za pozytywnym rozliczeniem prezydenta głosowało 16 radnych, przeciwko było 4, a 3 kolejnych wstrzymało się od głosu. - Dziękuję, to mobilizuje do dalszej pracy – mówił po głosowaniu prezydent Chrzanowski zaznaczając, że także głosy przeciwne nie były dla niego zaskoczeniem, a w jego ocenie głosowanie tych radnych nie odnosiło się do wykonania budżetu. Prezydent przy okazji odpowiedział na pytanie radnego Macieja Borysewicza (PO), który powołując się na „kuluarowe rozmowy” dopytywał, czy będzie on prezydentem miasta do końca kadencji? - Muszę pana uspokoić. Nigdzie dalej się nie wybieram. Zamierzam do końca trwać przy swoim stanowisku, chyba, że zdecydują to inaczej inni, ale ja sam akurat... Na pewno innych propozycji, o których pewnie pan w kuluarach rozmawiał, nie będę przyjmować i do Warszawy się nie wybieram – mówił prezydent Chrzanowski.

Nim radni miasta przegłosowali, najpierw sprawozdanie z wykonania budżetu miasta, a później także uchwałę w sprawie udzielenia prezydentowi absolutorium, pozytywnie o wykonaniu budżetu Łomży za 2016 roku wypowiedziały się Regionalna Izba Obrachunkowa i Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej. 
Sam budżet Łomży po stronie dochodowej i wydatkowej w ciągu ubiegłego roku wzrósł w stosunku do pierwotnego planu o około 45 mln zł - do 324 mln 895 tys. 35 zł po stronie dochodowej i 336 mln 283 tys. 88 zł po stronie wydatkowej. Zwiększenie środków, którymi dysponował samorząd wynikało w największym stopniu z wdrożenia programu rządowego Rodzina 500+, z którego pieniądze dla wychowujących dzieci mieszkańców przechodzą przez kasę miasta. Poza tym blisko 10 mln zł Łomża otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku jako zwiększone dofinansowanie do zrealizowanych w poprzedniej kadencji projektów drogowych. W ciągu roku o ponad 4,4 mln zł wzrosły w stosunku do pierwotnego planu także dochody własne samorządu. 
Komisja Rewizyjna pozytywnie oceniając wykonanie budżetu podkreślała, że jego realizacja w większości działów przebiegała zgodnie z planem. Dochody ogółem zrealizowano w 99,47%, natomiast wydatki ogółem w 95,58%. Wykonanie budżetu za 2016 rok, po raz pierwszy od wielu lat zamknęło się nadwyżką budżetową w kwocie 1 mln 770 tys. 937,96 zł.

Planowane wydatki majątkowe zostały zrealizowane w 86,69%, stanowią 15,39% wydatków wykonanych ogółem. Komisja rewizyjna zauważa, że w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku, wydatki majątkowe wykonano na poziomie wyższym o 10,4 mln zł czyli o 26,63%. Najwyższe nakłady inwestycyjne poniesiono na budowę i przebudowę dróg i ulic (ok. 26 mln zł), na poprawę infrastruktury w oświacie (pond 9 mln zł), na gospodarkę mieszkaniową (ponad 8 mln zł). 

Zadłużenie Miasta na dzień 31 grudnia 2016 roku, z tytułu kredytów wynosi 118 mln 203 tys. 601,97 zł i stanowi 36,57% wykonanych dochodów ogółem. Zadłużenie Miasta w stosunku do 2015 roku wzrosło o 2 mln 670 tys. zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę