Chcą więcej pieniędzy na drogę Łomża - Śniadowo

Wójtowie i burmistrzowie powiatu łomżyńskiego wraz z reprezentującym prezydenta Łomżę zastępcą wysłali do Zarządu Województwa Podlaskiego stanowisko w którym wnioskują o zwiększenie środków w budżecie województwa oraz przystąpienie do modernizacji drogi Łomża – Śniadowo. To ich reakcja na unieważnienie przez PZDW przetargu na wyłonienie wykonawcy robót ze względu brak możliwości pozyskania dodatkowych środków na roboty budowlane, o czym informowaliśmy we wtorek.
Posiedzenie konwentu wójtów i burmistrzów powiatu łomżyńskiego odbyło się w środę w Urzędzie Gminy Łomża. Kwestia drogi Łomża - Śniadowo była jednym z kilku poruszanych tematów. W przyjętym stanowisku samorządowcy zwracają uwagę na znaczenie tej drogi dla regionu. Przywołują wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku, które wskazują, że jest to droga, którą przejeżdża dziennie ponad 11 tysięcy pojazdów, czyli droga wojewódzka najbardziej obciążona ruchem w tej części kraju, oraz Regionalnego Planu Transportowego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020, w którym wskazano na pilną potrzebę jej modernizacji. Ruch, głównie za przyczyną ruchu tranzytowego, jest niezwykle uciążliwy dla mieszkańców Konarzyc, mających swoje posesje przy drodze wojewódzkiej nr 677 – stąd jak przekazują samorządowy „szczególnie istotne jest wybudowanie odcinka, który będzie omijał miejscowość Konarzyce”.
Przypominają też, że już na początku procesu inwestycyjnego i projektowania drogi, Gmina Łomża i Gmina Śniadowo złożyły deklarację zrezygnowania z odszkodowania za nieruchomości gminne, które będą przejęte pod rozbudowę drogi – aby uczestniczyć w jakimś zakresie w zmniejszeniu kosztów tej inwestycji.
- Moim obowiązkiem jest pilotowanie tej sprawy – mówi wójt gminy Łomża Piotr Kłys, na którego zaproszenie zebrali się wójtowie i burmistrzowie. - Inwestycje na drogach wojewódzkich 677 Łomża - Śniadowo i nr 645 Łomża – Nowogród mają strategiczne znaczenie nie tylko dla poprawy warunków życia mieszkańców, ale i rozwój regionu.
Samorządowcy, którzy podpisali się pod stanowiskiem konwentu wyrażają nadzieję, że przedstawione argumenty „są wystarczające dla Władz Województwa do pochylenia się z jak największą troską o dobro nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale i społeczności całego kraju i niezwłocznego przystąpienia do przebudowy tej drogi.”
zobacz: „Brak możliwości”