Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Święto Ludowe w Zambrowie

Główne zdjęcie
fot. wrotapodlasia.pl

Polskie Stronnictwo Ludowe w województwie podlaskim liczy 5 tysięcy członków. W niedzielę w Zambrowie odbyły się obchody Wojewódzkiego Święta Ludowego, nawiązującego do ustanowionego w 1931 r. święta ludowców. Była msza święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i część oficjalna z udziałem Jarosława Kalinowskiego, w trakcie której czterech działaczy PSL odznaczono najwyższym odznaczeniem ludowców - medalem „Za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa”.

Główne uroczystości ludowców odbywały się na placu Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie. Przemawiając prezes regionalnych struktur PSL Stefan Krajewski, przypomniał historię święta ludowców. Mówił, że w 1939 władze sanacyjne zakazały publicznych obchodów święta, w czasie których dochodziło do chłopskich wystąpień antyrządowych. W PRL, jak podkreślał marszałek Krajewski, władze włączyły się w obchody uroczystości, żeby mieć nad nimi nadzór.
- Obecna władza również próbuje szukać korzeni w ruchu ludowym, ale my ludowcy nie pozwolimy na to, aby Prawo i Sprawiedliwość próbowało nam wmówić, że jest kontynuatorem polskiego ruchu ludowego – mówił Stefan Krajewski. - To my członkowie i sympatycy PSL mamy prawo i obowiązek bronić idei i iść droga ruchu ludowego.
Po przemówieniach zaproszonych gości uhonorowano najbardziej zasłużonych działaczy ruchu ludowego. Sławomir Mioduszewski, Mieczysław Podedworny, Mirosław Rainko i Franciszek Sokołowski zostali odznaczeni medalem „Za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa”. 21 działaczy ludowców uhonorowano „złotymi koniczynkami”, a 8 nowych członków odebrało swoje pierwsze legitymacje partyjne i znaczki PSL z czterolistną koniczynką.
Następnie rozpoczęła się cześć artystyczna, m.in. występ Orkiestry Dętej i zespołu mażoretek „Arabeska” działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie, a także występy zespołów Laskowianki, Rokietnica i Romans.

Foto: fot. wrotapodlasia.pl
Foto: fot. wrotapodlasia.pl
Foto: fot. wrotapodlasia.pl
Foto: fot. wrotapodlasia.pl

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę