Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

140 lat Szkoły Podstawowej w Jeziorku

Rok 1877 jako datę utworzenia pierwszej placówki oświatowej podał w swojej publikacji "Szkolnictwo w Guberni Łomżyńskiej" historyk, ks. prof. Witold Jemielity. Niestety nie zachowała się pamięć, kto był inicjatorem zatrudnienia nauczyciela i kto go finansował. Wiadomo tylko, że początkowo lekcje odbywały się w kilku domach, a następnie we dworze - mówi dyrektor szkoły Beata Sejnowska-Runo.

Przełomowy był rok 1910, kiedy to właściciele majątku Jeziorko - państwo Schirmerowie ofiarowali działkę i materiały budowlane na postawienie budynku szkoły. W tym stanie przetrwała ona do roku 1963, kiedy to w miejscu dawnego dworu dobroczyńców szkoły wybudowana została tzw. tysiąclatka, której nadano imię Władysława Broniewskiego.

Obecnie społeczność szkoły czyni starania, by zmienić patrona na Teodorę Rydzewską - nauczycielkę z Jeziorka, która w czasie wojny i okupacji prowadziła tajne nauczanie, wykazała się ofiarnością i patriotyzmem, a zmarła kilkanaście lat temu. Jej wizerunek w formie muralu zdobi już fronton budynku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę