sobota, 17 marca 2018 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

140 lat Szkoły Podstawowej w Jeziorku

Rok 1877 jako datę utworzenia pierwszej placówki oświatowej podał w swojej publikacji "Szkolnictwo w Guberni Łomżyńskiej" historyk, ks. prof. Witold Jemielity. Niestety nie zachowała się pamięć, kto był inicjatorem zatrudnienia nauczyciela i kto go finansował. Wiadomo tylko, że początkowo lekcje odbywały się w kilku domach, a następnie we dworze - mówi dyrektor szkoły Beata Sejnowska-Runo.

Przełomowy był rok 1910, kiedy to właściciele majątku Jeziorko - państwo Schirmerowie ofiarowali działkę i materiały budowlane na postawienie budynku szkoły. W tym stanie przetrwała ona do roku 1963, kiedy to w miejscu dawnego dworu dobroczyńców szkoły wybudowana została tzw. tysiąclatka, której nadano imię Władysława Broniewskiego.

Obecnie społeczność szkoły czyni starania, by zmienić patrona na Teodorę Rydzewską - nauczycielkę z Jeziorka, która w czasie wojny i okupacji prowadziła tajne nauczanie, wykazała się ofiarnością i patriotyzmem, a zmarła kilkanaście lat temu. Jej wizerunek w formie muralu zdobi już fronton budynku.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0