Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Na listach po miliony

Główne zdjęcie
Hala targowa na Starym Rynku w Łomży

Przebudowa zabytkowej Hali Targowej w Łomży jest jednym z 7. priorytetowych projektów z obszaru kultury, które zostały włączone do Kontraktu Terytorialnego Województwa Podlaskiego. W Ministerstwie Rozwoju w Warszawie podpisano dziś aneks do dokumentu z września 2014 roku. To sprawia, że łomżyński projekt zyska dodatkowe punkty podczas oceny wniosków na unijną dotacje. Władze miasta stosowny projekt już kilka tygodni temu złożyły w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontrakt Terytorialny dla Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2023 został podpisany we wrześniu 2014 roku. Dokument, którego stronami są władze województwa i rząd, określa najważniejsze inwestycje jakie mają być zrealizowane i wskazuje z jakich źródeł i przez kogo będą finansowane. Łączną ich wartość to 18,5 miliarda złotych. Na liście są już m.in. budowa Via Baltica przez Łomżę oraz modernizacja linii kolejowej prowadzącej do miasta.
Zgodni z podpisanym we wtorek 30. maja kolejnym już aneksem do pierwotnego Kontraktu dopisano nowe, priorytetowe dla rozwoju regionu przedsięwzięcia z obszaru kultury, oraz zapisano rozwój klastrów energii, rozwój elektronicznych usług administracji publicznej i aktywizowanie społeczności lokalnych.
Na liście siedmiu projektów kulturalnych jest rewitalizacja Świętej Góry Grabarki, rewaloryzacja Klasztoru Męskiego Zwiastowania NMP w Supraślu, Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów, Centrum Animacji i Edukacji Kulturalnej, modernizacja Teatru Dramatycznego w Białymstoku, remont obiektów zabytkowych na potrzeby utworzenia Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach oraz przebudowa zabytkowej Hali Targowej w Łomży na Halę Kultury. Orientacyjny koszt zadania szacowano nawet na ponad 20 milionów złotych z nadzieją, że większość środków uda się pozyskać z unijnej dotacji. Już kilka tygodni temu miejscy urzędnicy złożyli w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o przyznanie dofinansowania z konkursu na środki przewidziane na ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Okazuje się, że rywalizacja o te pieniądze jest bardzo duża. Ministerstwo poinformowało, że złożono aż 170 wniosków na łączną dofinansowania przekraczającą 2 miliardy złotych, przy alokacji (czyli puli dostępnych środków) cztery razy niższej - wynoszącej 500 mln zł. Ujęcie łomżyńskiej Hali Targowej w Kontrakcie Terytorialnym, choć nie przesądza o przyznaniu środków, to daje wnioskowi dodatkowe punkty przy jego ocenie, co w tym wypadku może być na wagę... milionów. 

MKIDN ogłoszenie listy rankingowej inwestycji, które mogą otrzymać dotację planuje na wrzesień tego roku. Jeśli Łomża otrzymałaby wnioskowane środki inwestycja związana z przebudową Hali Targowej na Starym Rynku – jak zapowiada Grzegorz Daniluk  z ratusza - miałaby być realizowana od stycznia 2018 roku do października 2019.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę