poniedziałek, 18 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Biało-Czerwona łączy nas wszystkich

0d 2004 roku 2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To dobry moment, by zachęcić wszystkich do poznania zasad prezentowania barw narodowych. Alfred Znamierowski Członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA przygotował specjalną publikację pt. „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe”.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Barwy narodowe
Barwy narodowe

Flaga różni się tym od barw narodowych, że ma określone proporcje. W Polsce to 5:8. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama.  Jest wiele form eksponowania barw narodowych. Są noszone na przykład w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu w formie kokardy narodowej, w Polsce: biało-czerwonej przy czym biel umieszczona jest w środku, czyli w sercu kokardy, a czerwień na zewnątrz. 
Z publikacji możemy dowiedzieć się czym różnią się od siebie flaga, sztandar czy bandera cywilna i wojenna, są tam zasady wywieszania flag i ich kolejność jeśli jest więcej niż jedna.

Wywieś Biało-Czerwoną
Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 st. do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie.
Ważne jest, aby flaga eksponowana publicznie była czysta i miała czytelne barwy. Flagi nie mogą być pomięte lub postrzępione. W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

zobacz: „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe” (plik PDF)


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0