Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 czerwca 2024 napisz DONOS@

Projektanci za dworzec chcą za dużo?

Pod coraz większym znakiem zapytania stają zamierzenia władz Łomży dotyczące budowy nowego, małego dworca autobusowego. Inwestycja, po fiasku kilkuletnich „wysiłków”, aby w miejscu obecnego dworca u zbiegu Al. Legionów i ul. Sikorskiego powstało, w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, nowoczesne miejskiego centrum handlowo-komunikacyjnego, ma być zrealizowana przez samorząd za pieniądze ze sprzedaży reszty gruntów. Póki co plany utknęły zanim je narysowano. W drugim miejskim przetargu na wyłonienie firmy, która zaprojektuje „nowy dworzec” oferty ponownie są kilkakrotnie wyższe niż miejskie środki przeznaczone na ten cel.

Nowy dworzec, czyli w miejskiej nomenklaturze „centrum przesiadkowo – komunikacyjne” według władz miasta powinien mieć powierzchnię ok. 300 m2. Zawierałby  kasę biletową, poczekalnię, łazienki i dwa pomieszczenia na małą gastronomię. Zbudowany przy nim węzeł przesiadkowy (czyli perony) miał być tak wyrysowany „aby jednocześnie mogło na stanowiskach oraz w obrębie dworca przebywać minimum 14 autobusów”.  Cały ten obiekt byłby kilkakrotnie mniejszy od obecnego dworca autobusowego i de facto zajmowałby jedynie obecny wjazd od strony ul. Dworcowej i zielony skwer jaki jest pomiędzy nim, a wiatą hali targowej.
W ramach miejskiego ogłoszenia oczekiwano, że firma w ramach jednego zlecenia zaprojektuje także ok. 200 m nowej drogi łączącej ul. Dworcową i ul. Sikorskiego oraz utwardzony parkin, w miejscu gdzie dziś jest parking ziemno-błotny na działce po drugiej stronie ul. Dworcowej.  Zgodnie z zapowiedziami władz miasta inwestycja miałaby zostać zrealizowana za pieniądze ze sprzedaży pozostałej części działki dworcowej, na której przewidziano zabudowę komercyjną handlowo – usługową.

Niestety póki co to tylko zapowiedzi. Urząd Miejski w tym roku ogłosił już dwa przetargi na wybór firmy, która zaprojektuje nowy dworzec, uzyska dla projektu pozwolenie na budowę oraz będzie  pełniła nadzór autorski w trakcie realizacji inwestycji. Za pierwszym razem na realizację zadnia miasto przeznaczyło 70 tys. zł, ale jedyna oferta która wpłynęła na przetarg opiewała na kwotę pięć razy wyższą. W drugim przetargu miasto podniosło swoją kwotę do 100 tys. zł, ale każda z trzech zgłoszonych ofert jest znacznie wyższa. Najtańszą złożyła białostocka firma Atellier ZETTA, która poprzednim razem była jedyną, która przystąpiła do konkursu. Wówczas prace wyceniał na niemal 325 tys. zł, a tym razem na 264 tys. zł. Pozostałe dwie oferty są jeszcze droższe – 317. tys. zł i 606 tys. zł. 

Dodajmy, że Atellier ZETTA już wcześniej, na zlecenia z ratusza, opracowało koncepcję nowego zagospodarowania terenu obecnego „dużego” dworca autobusowego u zbiegu Alei Legionów i ul. Sikorskiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę