Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Niedziela Palmowa w Zbójnej

Tradycyjny korowód z wielkanocnymi palmami przeszedł w Niedzielę Palmową przez Zbójną. Wcześniej w Gminnym Ośrodku Kultury ogłoszono wyniki 19. gminnego konkursu „Rozmaitości wielkanocne” i zaprezentowano nagrodzone prace, w tym bardzo efektowne palmy, wycinanki i pisanki, wykonywane często przez całe rodziny. – Ponad 200 prac i ponad 450 ich wykonawców naprawdę cieszy, bo najważniejsze w tym wszystkim jest, abyśmy zachowali nasze dziedzictwo! – podkreśla wójt gminy Zbójna Zenon Białobrzeski.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 201 pozycji konkursowych, wykonanych przez 453 osoby. Najwięcej, bo aż 84 było pisanek, 57 wycinanek wykonanych przez sześć osób, oraz 52 palmy, zarówno indywidualne, jak i klasowe.

– Każda klasa wykonywała swoją palmę – mówi Gabriela Pisarek z klasy VI Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zbójnej. – Niektórym pomagali rodzice, ale nam nie. Podzieliliśmy się zadaniami i niektórzy zwijali kwiatki, inni zwijali palmę i zajęliśmy drugie miejsce!

– Dzieci chętnie biorą udział w konkursie, a największe sukcesy odnosimy w kategorii palm klasowych – dodaje dyrektor szkoły Jacek Krzynówek. – Tym razem mamy dwa drugie miejsca i jedno trzecie, w ubiegłym było pierwsze, drugie i trzecie, i to w różnych kategoriach. Cieszy nas to, że te palmy spełniają normy dawnych palm kurpiowskich!

Dostrzegła to również komisja konkursowa w składzie: kierownik Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle Adam Bakuła, kierownik skansenu w Nowogrodzie Urszula Kuczyńska, etnograf z Muzeum Północno-Mazowieckiego Wiesława Pawlak i specjalista do spraw folkloru Teresa Pardo, zauważając jednak, że niepokojący jest brak w konkursie, poza słownie jednym, kiercem, gdy kiedyś był to podstawowy element dekoracyjny kurpiowskiej chaty w okresie przedświątecznym.

Znacznie lepiej było już jednak z poziomem wykonania i ilością bukietów, wycinanek i pisanek, które bardzo chętnie wykonują też dzieci.

– Robi się to w miarę łatwo, ale najpierw trzeba mieć pomysł co wyskrobać – mówi Urszula Charubin, uczennica klasy VI szkoły w Dobrym Lesie: w tegorocznym konkursie druga, w latach wcześniejszych też druga oraz trzecia. – Jak już mam wzór idzie sprawnie, choć na początku trzeba ugotować jajka, obrać cebulę, bo nie wykorzystuję sztucznych barwników.

Zainteresowanie dzieci dawnymi tradycjami, to nie tylko efekt tego co wynoszą z domu, ale też różnych zajęć, w tym dodatkowych, prowadzonych w szkołach na terenie gminy Zbójna.

– Młodzież chętnie uczestniczy w takich zajęciach – mówi Stefan Popiołek dyrektor szkoły podstawowej w Dobrym Lesie. – Mamy też w szkole koło regionalne, prowadzone przez Elżbietę Korwek i robimy nie tylko palmy, wycinanki czy pisanki, ale zajmujemy się też tańcem i muzyką kurpiowską, dzieci śpiewają, a teraz zamierzamy wziąć się też za gwarę kurpiowską.

– Został opracowany język kurpiowski, są książki do jego nauki – dodaje wójt Zenon Białobrzeski. – Zamierzamy je zakupić i prowadzić ją w szkołach – mam nadzieję, że nam się to uda i ta nasza gwara zostanie ocalona.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród mieszkańcy i goście uformowali barwny korowód, który wyruszył z Gminnego Ośrodka Kultury do kościoła św. Wincentego a' Paulo, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą z procesją z palmami.

– Kiedy tyle osób uczestniczy w tym przedsięwzięciu łatwiej będzie nam zachować te tradycje dla następnych pokoleń – zauważa wójt Zenon Białobrzeski. – Cieszy też, że w tym dniu przybywa do nas tylu gości, możemy więc pokazać czym zajmowali się nasi przodkowie i co teraz my kultywujemy – mam nadzieję, że potrwa to jeszcze następne dziesięciolecia!

– Poziom konkursu jest coraz wyższy i uważam, że tegoroczny bardzo się udał – ocenia dyrektor GOK Renata Krajewska. – Szczególnie palmy klasowe były przepiękne, trudno było wybrać te najlepsze. Tych wszystkich, którzy nie dotarli dziś do Zbójnej od 10 kwietnia zapraszamy zaś na wystawę pokonkursową „Rozmaitości wielkanocne 2017” w kościele Krzyża Świętego w Łomży.

 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Zenon Białobrzeski, wójt Gminy Zbójna
Foto:
Foto: Zenon Białobrzeski, wójt Gminy Zbójna
Foto: Zenon Białobrzeski, wójt Gminy Zbójna i Stefan Popiołek, dyr. szkoły w Dobrymlesie
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę