poniedziałek, 11 grudnia 2017 napisz DONOS@

„Niebieski Marsz” w Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

Około 200 osób z niebieskimi akcentami w ubiorze i niebieskim balonem w ręce przeszło w niedzielne południe przez Łomżę. „Niebieski Marsz” był wyrazem obchodzenia Światowego Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Jego uczestnicy dotarli na Stary rynek, gdzie ustawili żywe niebieskie serce wsparcia dla chorych.

Autyzm i zespół Aspergera są najczęściej występującymi zaburzeniami rozwoju. Powodują trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. ONZ uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS. Badania amerykańskie wskazują, że na 150 osób jedna ma spektrum zaburzeń autystycznych, przy czym znacznie częściej dotyka to mężczyzn niż kobiet – stosunek 4,4 do 1 
Badania społeczne prowadzone w Polsce wskazały, że ponad 85 proc. Polaków słyszało o autyzmie, ale niewiele osób potrafi poprawnie wymienić objawy tego zaburzenia.
W Łomży  „Niebieski Marsz” zorganizowała Fundacja Dr Otis, która na kwiecień zaplanowana także kilka innych wydarzeń, które mają poszerzyć wiedzę mieszkańców na temat autyzmu, ale przede wszystkim wspomóc rodziny z dziećmi autystycznymi. Specjaliści podkreślają, że  poprawna definicja objawów i wczesna diagnoza, oraz intensywna, dostosowana do dziecka terapia daje mu szansę na samodzielne życie gdy dorośnie.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0