Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Złe pomysły czy złe wnioski?

Główne zdjęcie
Park Jana Pawła II

Miejskie wnioski o wsparcie środkami zewnętrznymi dwóch sztandarowych projektów władz Łomży zostały bardzo nisko ocenione przez specjalistów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pierwsi oceniali wniosek na rewitalizację Hali Targowej na Starym Rynku, drudzy rewitalizacji Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma w Łomży. Pierwsi łomżyński wniosek umieścili na ok. 1750 z około 1800, przy wyczerpaniu limitu środków na ok. 400 pozycji, a drudzy na 45 miejscu listy rankingowej, przy wyczerpaniu środków na 8 pozycji.

Władze miasta jeszcze niedawno zapowiadały, że mającą 90 lat zabytkową Halę Targową ze Starego Rynku uda się wyremontować przed przypadającą w przyszłym roku 600. rocznicą nadania praw miejskich Łomży. Początkowo zabiegano o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, ale oceniający wniosek eksperci z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku orzekli, że nie spełnia on kryteriów dopuszczających. Nawet odwołanie do sądu nic nie dało, choć w ratuszu uznano, że nieprzyznanie środków było wyrazem politycznej niechęci władz województwa z koalicji PSL-PO do władz Łomży z PiS. 
Teraz jednak oceny wniosków dokonali eksperci z rządowego, kierowanego przez polityka PiS,  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo miasto złożyło ten wniosek na ministerialny konkurs o środki na ochronę zabytków. Z opublikowanej na stronie ministerstwa listy rankingowej wynika, że także tu wniosek nie zyskał wielkiej aprobaty. Lista wniosków obejmuje 122 strony, a ten dotyczący Hali Targowej jest ma 117 stronie, przy czym wnioski z przyznanymi pieniędzmi zmieściły się na 27 stronach. Łomżyński wniosek w ocenie merytorycznej zyskał tylko 38 punktów, przy czym najlepsze miały blisko 60. Podobnie było też z ocena strategiczną – nasz 12 pkt, a najlepsze 30. Ostatecznie ocena końcowa wniosku dotyczącego rewitalizacji Hali Targowej na Starym Rynku wyniosła 50 pkt. Najlepsze z wniosków zyskiwały nawet ponad 90 pkt., a pieniądze zostały rozdysponowane na wnioski mające powyżej 70 pkt. 

Podobnie słabo został oceniony także złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek dotyczący rewitalizacji Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży. Miasto chciało pozyskać 2,66 mln zł na realizację wartego 5 mln zł przedsięwzięcia. Środki miały pochodzić z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Niestety szanse na pieniądze są mizerne. Dostępne fundusze zostały rozpisane na realizację 8 najlepszych projektów, a łomżyński wniosek znalazł się dopiero na 45 miejscu listy rankingowej. Formalnie ma status „projekt rezerwowy”, czyli taki sam jak 37 wniosków, które zostały ocenione wyżej niż ten z Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę