Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Śmieci w gminie będą droższe

Główne zdjęcie
Urząd Gminy w Łomży

Od kwietnia mieszkańcy gminy Łomża za śmieci będą płacić więcej. Rada Gminy podjęła w poniedziałek uchwałę podnoszącą stawki opłat średnio o 26%. Powodem podwyżki ma być przede wszystkim wyższy od nowego roku o 27% cennik za przyjęcie odpadów w miejskiej spółce śmieciowej ZGO, która zarządza Regionalną Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czartorii, do której trafiają także śmieci z gminy Łomża.

Nowy cennik śmieci w gminie Łomża. Czerwonym kolorem podano dotychczasowe stawki opłat, które obowiązują do końca marca.
Nowy cennik śmieci w gminie Łomża. Czerwonym kolorem podano dotychczasowe stawki opłat, które obowiązują do końca marca.

Drugim powodem wzrostu opat stale wzrastająca liczby właścicieli nieruchomości prowadzących selektywną zbiórkę odpadów. Przy takim zbieraniu śmieci mieszkańcy płacą stawki niemal o połowę niższe od opłat za śmieci niesegregowane, co jak się okazuje jest wystarczającą zachętą do „ekologicznego” podejścia do zbierania śmieci. O ile jeszcze w lutym 2016 roku 64% mieszkańców gminy Łomża deklarowało zbieranie selektywne śmieci, a 36% nie chciało się tego robić, to 10 miesięcy później  liczba właścicieli segregujących odpady wzrosła do 77%.
Przed sesją Rady Gminy wójt zaproponował trzy możliwe warianty podwyżki tzw. podatku śmieciowego.  Radni zdecydowaną większością głosów – 11 głosów „za”, 3 „przeciw” - wybrali wariant drugi. Oznacza to, że miesięczna cena śmieci dla gospodarstw jednoosobowych wzrośnie z 9 zł na 11 zł w przypadku segregacji śmieci i z 17 zł na 18 zł, gdy nie będą one posegregowane. W gospodarstwach 2 i 3-osobowych opłata wzrośnie  odpowiednio z 18 zł na 25 zł (śmieci segregowane) i z 33 zł na 41 zł (niesegregowane), w gospodarstwach 4 i 5-osobowych z 30 zł na 41  zł (segregowane) i z 56 zł na 68 zł (niesegregowane), a w największych gospodarstwach 6-osób i więcej z 39 zł na 53 (segregowane) i z 72 zł na 87 zł (niesegregowane). 
Zgodnie z treścią uchwały podwyżka wejdzie w życie od 1 kwietnia 2017 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę