sobota, 16 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Śmieci w gminie będą droższe

Od kwietnia mieszkańcy gminy Łomża za śmieci będą płacić więcej. Rada Gminy podjęła w poniedziałek uchwałę podnoszącą stawki opłat średnio o 26%. Powodem podwyżki ma być przede wszystkim wyższy od nowego roku o 27% cennik za przyjęcie odpadów w miejskiej spółce śmieciowej ZGO, która zarządza Regionalną Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czartorii, do której trafiają także śmieci z gminy Łomża.

Urząd Gminy w Łomży
Urząd Gminy w Łomży
Nowy cennik śmieci w gminie Łomża. Czerwonym kolorem podano dotychczasowe stawki opłat, które obowiązują do końca marca.
Nowy cennik śmieci w gminie Łomża. Czerwonym kolorem podano dotychczasowe stawki opłat, które obowiązują do końca marca.

Drugim powodem wzrostu opat stale wzrastająca liczby właścicieli nieruchomości prowadzących selektywną zbiórkę odpadów. Przy takim zbieraniu śmieci mieszkańcy płacą stawki niemal o połowę niższe od opłat za śmieci niesegregowane, co jak się okazuje jest wystarczającą zachętą do „ekologicznego” podejścia do zbierania śmieci. O ile jeszcze w lutym 2016 roku 64% mieszkańców gminy Łomża deklarowało zbieranie selektywne śmieci, a 36% nie chciało się tego robić, to 10 miesięcy później  liczba właścicieli segregujących odpady wzrosła do 77%.
Przed sesją Rady Gminy wójt zaproponował trzy możliwe warianty podwyżki tzw. podatku śmieciowego.  Radni zdecydowaną większością głosów – 11 głosów „za”, 3 „przeciw” - wybrali wariant drugi. Oznacza to, że miesięczna cena śmieci dla gospodarstw jednoosobowych wzrośnie z 9 zł na 11 zł w przypadku segregacji śmieci i z 17 zł na 18 zł, gdy nie będą one posegregowane. W gospodarstwach 2 i 3-osobowych opłata wzrośnie  odpowiednio z 18 zł na 25 zł (śmieci segregowane) i z 33 zł na 41 zł (niesegregowane), w gospodarstwach 4 i 5-osobowych z 30 zł na 41  zł (segregowane) i z 56 zł na 68 zł (niesegregowane), a w największych gospodarstwach 6-osób i więcej z 39 zł na 53 (segregowane) i z 72 zł na 87 zł (niesegregowane). 
Zgodnie z treścią uchwały podwyżka wejdzie w życie od 1 kwietnia 2017 roku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0