sobota, 16 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Plebiscyt w sprawie lotniska

Dokładnie 959 373 mieszkańców podlaskiego posiada czynne prawo wyborcze do organów samorządowych i może wziąć udział w niedzielnym referendum wojewódzkim. Plebiscyt ma dać odpowiedź na pytanie: Czy jest Pan/i za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego? Aby jego wynik był ważny musi wziąć w nim udział co najmniej 287 812 osób, co jest niemal niemożliwe...

Głosowanie w referendum będzie się odbywało w tych samych lokalach wyborczych, w których odbywały się ostatnie wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. Wyniki głosowania poznamy najprawdopodobniej w poniedziałek.
Koszty referendum sięgają 4 milionów złotych. W największej części to diety członków komisji, którzy będą siedzieć w lokalach wyborczych. W skali całego województwa to 7700 osób. W samej Łomży są 32 komisje obwodowe i jedna miejska. Za pracę w komisjach referendalnych jej członkom należy się wynagrodzenie. Przewodniczący komisji otrzyma 380 zł‚ brutto, z-ca przewodniczącego komisji 330 zł‚ brutto, a członek komisji 300 zł brutto. 

To drugie takie referendum w województwie podlaskim. W maju 2007 roku w ten sposób mieszkańcy wypowiadali się za tym: „Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem lokalizacji przebiegu obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej S8(...)”, co miało wymusić budowę Via Baltica w wariancie białostockim. Wynik referendum nie był ważny, ze względu na zbyt niską frekwencję. Ostatecznie obwodnica Augustowa został zbudowana w wariancie wskazywany przez organizacje ekologiczne i zgodnie z oficjalnie wyznaczonym dwa i pół roku później przez rząd, przebiegiem Via Baltica przez Łomżę.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0