Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 czerwca 2024 napisz DONOS@

Brudne powietrze nad miastem

Główne zdjęcie
Dobowe stężenie pyłów PM 10 w Łomży - wyniki pomiarów za ostatnie 30 dni

W sobotę było ponad dwukrotne, a w niedzielę już niemal trzykrotne przekroczenie dopuszczalnych dobowych stężeń zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Przy dopuszczalnej w kraju dobowej normie 50 µg/m3 w sobotę w Łomży urządzenia pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazywały 106,1 µg/m3, a w niedzielę 143,5 µg/m3.

Monitorujące stan powietrza urządzenia pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łomży zamontowane jest koło komendy straży pożarnej przy ul. Sikorskiego. To osiedle domków jednorodzinnych, i na takowych notowane są największe stężenia zanieczyszczeń pyłami. Ich wzrost ma związek m.in. z paleniem w piecach domowych.  
- Zanieczyszczenia emitowane z kominów naszych domów, nie wyposażonych w urządzenia oczyszczające gazy odlotowe, nie są przenoszone na duże odległości, rozrzedzone i rozproszone przez wiatr. Związki te opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, osadzają się w płucach. Spalając odpady w piecach trujemy więc siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę, a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia się przewodów kominowych, a przez to i całego domu -  ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę