Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ulice, parkingi i place zabaw z budżetu obywatelskiego 2017

Główne zdjęcie
Andrzej Podsiadło (przewodniczący Rady Osiedla nr 5), Andrzej Garlicki (wiceprezydent Łomży) i Justyna Chmielewska-Turcan (z referatu partycypacji społecznej)

- Przyjęliśmy cztery lata temu taki plan, gdy rodziła się idea budżetu obywatelskiego w Łomży, że własnymi siłami musimy dojść do rozpoczęcia inwestycji, na które w w budżecie miasta nie było pieniędzy – mówi Andrzej Podsiadło, przewodniczący Rady Osiedla nr 5, którego pomysł remontu kapitalnego ulicy Zielonej z oświetleniem na odcinku od Woziwodzkiej do „Budowlanki” zdobył 1260 głosów poparcia w głosowaniu mieszkańców Łomży. Triumfu w centrum nie przysłaniał fakt, że więcej miały trzy przyjęte na Południu remonty chodników i parkingów lub ich budowa w pasie drogowym ulic: Niemcewicza i Kołłątaja oraz na osiedlu Jantar. Pierwszy zdobył aż 1576 głosów.

Andrzej Garlicki (wiceprezydent Łomży)
Andrzej Garlicki (wiceprezydent Łomży)
Andrzej Garlicki (wiceprezydent Łomży), Ewa Sznejder (naczelnik centrum współdziałania społecznego UM w Łomży) i Justyna Chmielewska-Turcan (z referatu partycypacji społecznej)
Andrzej Garlicki (wiceprezydent Łomży), Ewa Sznejder (naczelnik centrum współdziałania społecznego UM w Łomży) i Justyna Chmielewska-Turcan (z referatu partycypacji społecznej)
Andrzej Garlicki (wiceprezydent Łomży)
Andrzej Garlicki (wiceprezydent Łomży)

Pomysły, przyjęte przez zespół do spraw budżetu obywatelskiego w 2017 r. pod przewodnictwem wiceprezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego, zostały ogłoszone na krótkim spotkaniu w Domku Pastora. Lekki kwadrans spóźnienia wiceprezydenta spowodował, że nie wszyscy z garstki autorów zaczekali na pismo z podziękowaniem za zaangażowanie w BO 2017. I tak większość autorów się nie zjawiła. Wiceprezydent dziękował za włączenie się ludzi w zgłaszanie projektów oraz zbieranie podpisów z poparciem głosowanie. Ujawnił, że kierowany przezeń zespół zagłosował jednogłośnie i wyłonił do realizacji kilkanaście zadań, ponad połowę zgłoszonych. Na budżet jest półtora miliona zł, z czego w rezerwie pozostaje 10 proc kwoty. Na zadania w centrum miasto zamierza wydać do 450 tysięcy złotych na: remonty wspomnianej Zielonej, plac zabaw ze statkiem Kolumba i altankami dla rodziców na terenie sportowo-rekreacyjnym nad Narwią, remont kapitalny ulicy Szkolnej (zgłaszał Dariusz Domański) i budową schodków u zbiegu ulic: Senatorskiej, Sikorskiego i Rybaki (zgłaszała Aldona Gumowska), monitoring na starym cmentarzu (Alina i Ewa Schramm). Wstępna kalkulacja kosztów daje sumę 469 tys. zł, lecz wiceprezydent wyraził przekonanie, że w trakcie realizacji pojawia się oszczędności. Trzy zadania z Południa, tj. chodniki i parkingi, mogą być tańsze – 422 tys. zł, natomiast pięć zadań z Łomżycy – 455 tys. zł. Stamtąd na liście BO 2017 do realizacji znalazły się: inteligentne oświetlenie traktu pieszo-rowerowego od ul. Przyjaźni do Obrońców Łomży i przyległego terenu rekreacyjnego przy Przytulnej; elementy gier zespołowych  na tym terenie; poprawa bezpieczeństwa na Łukasińskiego; progi zwalniające na ul. Kraska i teren do wypoczynku i rekreacji przy skrzyżowaniu Browarnej i Podleśnej. Pomysłodawca tego „centrum” Piotr Serdyński podziękował za pomoc w zbieraniu głosów: Mariannie Jóskowiak i Rafałowi Chmielewskiemu (578 głosów); jednak najwięcej na Łomżycy zebrały – 1013 inteligentne latarnie. Nierozumiana przez prześmiewców idea budowy wieży lęgowej dla jerzyka za 18 tysięcy zł znalazła zrozumienie w oczach zespołu kwalifikującego i - być może – stanie w Parku Jana Pawła II. Czy stanie się elementem oryginalnym krajobrazu, czy bardziej go zeszpeci i czy ruchliwe ptaki polubią lęgnąć się na wieży z budżetu obywatelskiego – obywatele dowiedzą się w przyszłym roku.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę