Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

„PKS Nova S.A.” połączy PKS-y Łomża, Zambrów, Suwałki, Siemiatycze z Białymstokiem

Podczas dzisiejszego posiedzenia Zarząd Województwa Podlaskiego przegłosował uchwały zmierzające do połączenia od 1 stycznia 2017 roku wszystkich pięciu samorządowych spółek PKS w Łomży, Suwałkach, Białymstoku, Zambrowie i Siemiatyczach w jedną spółkę. Zgodnie z decyzjami zarządu spółka będzie nosiła nazwę PKS Nova S.A. czyli „Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova Spółka Akcyjna”.

O połączeniu należących do samorządu województwa oddzielnych spółek PKS w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Siemiatyczach i Zambrowie mówi się od wiosny tego roku. Wszystkie te spółki pięć lat temu zostały mu nieodpłatnie przekazane przez Skarb Państwa, co miało je ochronić przed prywatyzacją i zwolnieniami pracowników. Niestety sytuacja finansowa spółek nie poprawiła się. Bez wsparcia właściciela niektóre z nich – w tym także PKS Łomża - byłby już w stanie upadłości. 
Zdaniem władz województwa po połączeniu pięciu spółek powstanie jedna „silna”, która będzie mogła konkurować na rynku przewozowym z prywatnymi podmiotami.  Przeciwko planom konsolidacji protestują pracownicy PKS-ów w Zambrowie, Suwałkach i Siemiatyczach, a ostatnio także działacze Platformy Obywatelskiej, w tym dwoje członków zarządu województwa. 
Za połączeniem spółek są tworzący z nimi koalicję rządzącą w województwie działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego a plany te poparli związkowcy z PKS Łomża i PKS Białystok. Centrala nowej spółki ma być w Białymstoku, a Łomża, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, ma w niej zająć szczególne miejsce. Związane ma to być z warsztatem mechanicznym, który miałby zostać doposażony i rozbudowany. 

Łomżyński PKS ma około 120 pracowników, a wszystkie pięć spółek w sumie około tysiąca. Marszałek województwa zapewniał, że konsolidacja PKSów nie będzie oznaczała zwolnień.
„Naszym celem nie są zwolnienia pracowników, a wręcz przeciwnie utrzymanie działalności spółek, co wiąże się z utrzymaniem kilkuset miejsc pracy. Nie będzie zwolnień grupowych, a odejścia z pracy będą miały charakter naturalny (emerytury) bądź dobrowolny” - czytamy w prezentacji jaką w wakacje przedstawiono pracownikom łomżyńskiego PKS-u. 

Paweł Staniurski z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku informując o przegłosowaniu przez zarząd województwa uchwał potwierdzających konsolidację PKS-ów dodaje, że 20 października 2016 r. Plan Połączenia tych spółek został pozytywnie zaopiniowany przez biegłego rewidenta wyznaczonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę