Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@
tekst płatny

Lokata czy konto oszczędnościowe? Co będzie lepsze?

Rekordowe obniżki stóp procentowych nie zachęcają do oszczędzania. Mimo to wiele osób decyduje się zbudować tzw. poduszkę finansową zabezpieczającą domowy budżet przed nieprzewidzianymi wydatkami. Zwykle ich wybór pada na dwie opcje: lokaty i konta oszczędnościowe. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Lokaty i konta oszczędnościowe to opcje cieszące się największą popularnością wśród sposobów na oszczędzanie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego należy je rozważać pod kątem indywidualnych preferencji.

Lokaty bankowe - za i przeciw
Lokaty bankowe to produkty, które wybiera nawet 29% Polaków (zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Deutsche Banku). Ich zaletą jest większa motywacja do oszczędzania, ponieważ wypłata środków przed upływem umownego terminu skutkuje utratą wypracowanych dotychczas odsetek. Plusem jest także bezpieczeństwo zdeponowanego kapitału - oszczędzać można bez żadnego ryzyka.
Minusem jest dość niskie oprocentowanie, w efekcie którego nie można liczyć na bardzo pokaźne zyski. W porównywarce lokat bankowych od Finanse Rankomat można sprawdzić, jak będzie kształtowało się oprocentowanie w konkretnej ofercie. Obecnie maksymalne oprocentowanie wynosi 4,00% (listopad 2016).
Atrakcyjne produkty znajdziesz w tym rankingu lokat bankowych. Wystarczy, że porównasz dostępne oferty i wybierzesz rozwiązanie dostosowane do twoich oczekiwań.

Konta oszczędnościowe - za i przeciw
Konta oszczędnościowe to alternatywa dla lokat. Można je założyć w dowolnym banku - także bez konieczności posiadania nieoprocentowanego konta osobistego.
Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość odkładania dowolnych kwot z dowolną częstotliwością. Dzięki temu można oszczędzać mniejsze kwoty, ale systematycznie.
Minusem jest swobodny dostęp do pieniędzy, które można wypłacać w dowolnym momencie (pierwszy przelew w miesiącu jest zwykle darmowy, a kolejne płatne). W efekcie może skutkować to "podbieraniem" środków w razie wydatków (nie zawsze koniecznych), co przekłada się na uszczuplenie oszczędności.
Typowe dla konta oszczędnościowe jest niskie oprocentowanie. Standardowo jego wysokość oscyluje w granicach 1,50-2,00%. W promocyjnych ofertach (np. dla nowych klientów) można skorzystać z oprocentowania 3,00-3,50%. Często jednak wysokie oprocentowanie obowiązuje przez kilka pierwszych miesięcy albo zależy od wysokości zgromadzonych oszczędności.

Lokata czy konto - trudny wybór
Wybór pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym jest trudny. Wiele zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Na pewno lokaty wiążą się z nieco wyższym oprocentowaniem i pozwalają uniknąć wydawania gromadzonych oszczędności. To dobra opcja dla osób, które są podatne na korzystanie z łatwo dostępnych pieniędzy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę