Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@
Wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Marszałek Leszczyński otrzymał ponad 6 tys. podpisów osób przeciwnych łączeniu 5 spółek PKS

Ponad 6 tysięcy podpisów osób przeciwnych łączeniu 5 spółek PKS w Podlaskiem przekazali w poniedziałek (21.11) w Białymstoku marszałkowi województwa podlaskiego Jerzemu Leszczyńskiemu związkowcy i pracownicy tych spółek.

Związkowcy PKS w Suwałkach, Zambrowie i Siemiatyczach domagają się, by marszałek odstąpił od połączenia spółek. Głównie obawiają się zwolnień. Nie wykluczają strajku od 1 stycznia 2017 r. jeśli do połączenia spółek dojdzie. Podpisy przekazane marszałkowi zebrano w PKS Suwałki i PKS Zambrów.

Zarząd województwa podlaskiego chce połączyć podległe mu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Siemiatyczach i Zambrowie w jeden podmiot, bo uważa, że w innej sytuacji, w niedługim czasie, grozi im nawet upadłość. Ma się to odbyć w drodze tzw. inkorporacji, czyli wchłonięcia 4 pozostałych spółek przez PKS Białystok. Inkorporacja ma uratować te spółki.

Jarosław Żaborowski z PKS w Suwałkach apelował o zaprzestanie inkorporacji. "Jest jeszcze na to czas. Prosimy, żeby nie łączyć tych spółek, żeby PKS Białystok nie przejął naszych pracowników, naszych majątków, żebyśmy mogli dalej normalnie pracować, abyśmy nie bali się o nasze miejsca pracy" - prosił. Pracownicy suwalskiego PKS są ponadto od kilku dni w sporze zbiorowym z zarządem firmy, zaś jej prezes został na miesiąc zawieszony przed radę nadzorczą.

Grzegorz Wasilewski z PKS Zambrów mówił, że pracownicy nie znają struktur przyszłej firmy, nie wiedzą, jak będzie wyglądał zarząd. Wyraził również obawy, że nowa firma "nie będzie miała z czego prosperować". Również przedstawiciel PKS Siemiatycze Zenon Goliński mówił, że pracownicy nie godzą się na łączenie, a PKS-y "wykańcza" konkurencja z prywatnymi przewoźnikami.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział w poniedziałek (21.11), że sprawę i protesty związkowców przedstawi zarządowi województwa podlaskiego i to zarząd będzie decydował, co dalej.

"Zastanowimy się, co dalej. Oczywiście, chcę podkreślić, że cały proces inkorporacji chcemy kontynuować. Natomiast w tej chwili widzę, że związki zawodowe robią różne działania, żeby to zablokować. Takie ich prawo. Natomiast z punktu (widzenia-PAP) racjonalnego, ekonomicznego ten proces powinniśmy zrobić" - powiedział dziennikarzom marszałek i podkreślił, że sytuacja jest "rzeczywiście trudna".

Trwają procedury w procesie inkorporacji

Jerzy Leszczyński dodał, że trwają procedury w procesie inkorporacji. Odbyły się walne zgromadzenia w poszczególnych spółkach, spółki złożyły wymagane dokumenty do sądu rejestrowego. Ostateczną decyzję w sprawie inkorporacji podejmie sąd. Marszałek liczy, że stanie się do końca roku tak, by od 1 stycznia 2017 r. działała jedna, połączona spółka PKS. Zaznacza, że proces prawny jest skomplikowany i - jak mówi - "nie wiadomo, co jeszcze może się wydarzyć po drodze".

Marszałek podkreślał, ze rozumie obawy sprzeciwiających się łączeniu spółek, ale argumentował, że jeżeli nie dojdzie do połączenia, poszczególne spółki PKS docelowo upadną, zostaną sprzedane, wszystkie są w złej sytuacji finansowej, a łączenie odbywa się "o 5 lat za późno". Samorząd województwa podlaskiego jest właścicielem 5 spółek PKS od 2011 r., przejął je wówczas od Skarbu Państwa.

"Tylko jeden, silny konkurencyjny podmiot będzie w stanie funkcjonować na rynku, a poszczególne spółki w tej chwili są już w tragicznej sytuacji, a nie chcemy doprowadzić, żeby wszystkie zbankrutowały" - mówił marszałek.

Jerzy Leszczyński dodaje, że na początku łączenia spółek zwolnień nie będzie, ale połączenie musi być racjonalne, i "te miejsca, które będą nieefektywne", sądzi, że "będą likwidowane", ale to przyszłość, a teraz celem jest utrzymanie spółek i istniejących miejsc pracy. Ogółem w łączonych spółkach pracuje ok. 700 osób i marszałek uważa, że "większość tych miejsc da się utrzymać". Podkreślał również, że na samych przewozach spółkom jest trudno zarabiać, muszą szukać dodatkowych dochodów i jest plan, jak to robić. Niepotrzebny majątek generujący koszty powinien być sprzedany.

Województwo podlaskie jest jedynym samorządem wojewódzkim w Polsce, który ma w nadzorze spółki PKS.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę