Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Skup świń w strefie niebieskiej nie istnieje. Jurgiel: jest zła wola.

- Zakłady, które deklarowały wcześniej chęć przetworzenia na konserwy mięsa zdrowych świń ze strefy zagrożonej afrykańskim pomorem świń, wycofały się - poinformował we wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Obrady komisji poświęcone były zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz pomocy dla rolników w strefach dotkniętych tą chorobą. Obecni na posiedzeniu rolnicy z województw wschodnich krytykowali służby weterynaryjne i resort rolnictwa za - ich zdaniem - opieszałe działania; mówili o trudnościach ze sprzedażą tuczników, o braku odszkodowań i o przymusowej utylizacji świń.
Sprawa dotyczy głównie skupu i przetwórstwa zdrowych świń z tzw. strefy niebieskiej (tej, w której wystąpiły ogniska ASF). Strefą tą objęte są także powiaty grajewski i moniecki. Wcześniej resort rolnictwa zapowiadał, że świnie z tej strefy – także te przerośnięte - będą skupowane na konserwy dla państwowych jednostek budżetowych.
„Niestety, zakłady się wycofały – mówił minister Krzysztof Jurgiel podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.  Dodał, że „środki finansowe są, możliwości stworzyliśmy, jest ustawa”, ale „jest blokada (...) zakładów przetwórczych, nie wiem, jak z tym postąpimy (...); jest zła wola”. Minister przyznał, że obecnie rząd ma małe możliwości, ale zapowiedział podjęcie ponownych rozmów z zakładami mięsnymi. 
Jak relacjonuje PAP minister mówił także, że alternatywą jest wybicie wszystkich świń ze strefy niebieskiej, ale wtedy rolnicy - jak zauważył - krytykowaliby resort, że utylizuje zdrowe tuczniki.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę