Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Samorząd może walczyć ze smogiem

Samorządy mogą skutecznie walczyć z toksycznym smogiem powstającym w domowych piecach - przekonuje wiceminister środowiska Paweł Sałek. W odpowiedzi na poselską interpelację w sprawie emisji smogu z gospodarstw domowych wiceminister przypomina, że lokalny samorząd oraz podlegające mu jednostki dysponują już obecnie narzędziami do kontroli eksploatacji kotłów i innych urządzeń grzewczych, stosowanych przez osoby fizyczne do ogrzewania domów.

Minister przekonuje, że działania takie należy zaliczyć do zadań z kategorii utrzymania i zapewnienia porządku i czystości w gminie, które zostały określone w art. 3.1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Działania kontrolne na miejscu zdarzenia, czyli w odniesieniu do indywidualnych instalacji spalania paliw może przeprowadzić lokalna jednostka właściwa w kwestiach kontroli, która posiada odpowiednie narzędzia. Kompetencje w tym zakresie mają także straże miejskie, które w trakcie podejmowania interwencji mogą pobierać, jeżeli zajdzie taka konieczność, próby popiołu z pieców, które są następnie poddawane analizie.
Wiceminister Paweł Sałek przypomniał też, że kontrole w zakresie prawidłowości stosowania przepisów o ochronie środowiska mogą przeprowadzać także wojewódzkie inspekcje ochrony środowiska. Mogą one dokonywać stosownych badań, w tym pomiarów stanowiących jedną z czynności kontrolnych, o których mowa w art. 2 tej ustawy.
- W wyniku tych działań kontrolnych oczekiwać należy dokonania odpowiednich ustaleń odnośnie do stanu faktycznego, a w ich konsekwencji działań zmierzających do wyeliminowania ww. problemu - napisał wiceminister.

Przypomnijmy, że już kilkakrotnie tej jesieni stwierdzano przekroczenie dobowej normy zanieczyszczeń powietrza pyłami PM10. Specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku podają, że w mieście występuje też problem z dotrzymaniem norm stężeń pyłowych dla pyłu PM 2,5. To niebezpieczne dla zdrowia ludzi pyły, które powstają m.in. podczas spalania węgla w piecach domowych. Szczególnie groźne w tym względzie jest spalanie śmieci dlatego eksperci apelują aby tego nie robić.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę