Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Zmarł ojciec Apolinary Kaźmierak, kapucyn - apostoł trzeźwości

Główne zdjęcie
Apolinary Kaźmierak, kapucyn (fot. Łomżyńska Kuria Diecezjalna)

O śmierci kapłana poinformowała Łomżyńska Kuria Diecezjalna. Ojciec Apolinary Kaźmierak chorował na nowotwór kości. Od dwóch miesięcy przebywał w Hospicjum pw. Ducha Św. w Łomży. - Wczoraj wieczorem jego stan nagle się pogorszył, a dziś o 7.10 rano narodził się dla nieba – mówi o. Mirosław Ferenc, gwardian klasztoru OO. Kapucynów.

O. Apolinary urodził się 23 września 1934 roku w Bystrzycy k. Kraśnika na Lubelszczyźnie. Do nowicjatu ojców kapucynów wstąpił w 1954 roku. 3 czerwca 1961 rozpoczął drogę kapłańska otrzymując święcenia prezbiteratu. W latach 1964 – 1967 był w Lublinie. W 1967 roku został wyznaczony przez przełożonych do pracy w Zakroczymiu. Nie dotarł tam jednak, bowiem zmieniono plan i skierowano go do Warszawy, skąd wyjeżdżał na misje i rekolekcje. W 1977 roku został wybrany gwardianem zakroczymskiej wspólnoty zakonnej i definitorem prowincjalnym. Funkcje te pełnił do 1980 roku. W 1982 roku został członkiem Rady Programowej Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu, oraz Zastępcą Referenta Trzeźwości. Podczas pobytu w Zakroczymiu prowadził rekolekcje i misje oraz apostolstwo trzeźwości. Po powrocie do pracy w Warszawie pozostaje tam do 1985 roku. 5 sierpnia 1985 roku podjął obowiązki Referenta Duszpasterstwa Trzeźwości, a od 20 września rozpoczął pracę w Lublinie, w klasztorze przy Krakowskim Przedmieściu. 18 sierpnia 1988 roku został ponownie powołany na na członka rady Programowej OAT w Zakroczymiu oraz Referenta Apostolstwa Trzeźwości. Od 24 sierpnia 1991 roku jego domem zakonnym i miejscem pracy jest klasztor kapucynów w Łomży. Tu podejmuje prowadzenie, zapoczątkowanego przez o. Benignusa, Bractwa Trzeźwości im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego. W 1994 roku otrzymał delegacje na stałego asystenta do współpracy z Komisją Episkopatu Polski ds. Trzeźwości. Nieprzerwanie od 1994 roku o. Apolinary pracował w Łomży.

Był niestrudzonym apostołem trzeźwości. Podczas 25 lat posługi na rzecz uzależnionych i ich rodzin przyjął niezliczone ilości przyrzeczeń trzeźwości, odbył setki wielogodzinnych rozmów z osobami borykającymi się z problemem alkoholowym. W ostatnich latach swoją duszpasterską troską otoczył także tych, którzy zmagali się z nowoczesnymi uzależnieniami, tj. gry komputerowe, hazard czy narkotyki.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 24 października o godz. 11.00 w kościele OO. Kapucynów w Łomży (ul. Krzywe Koło 3). Dzień wcześniej (w niedzielę), po Mszy św. wieczornej odbędzie się czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego o. Apolinarego. W poniedziałek, od godzin porannych, aż do rozpoczęcia Mszy św. będzie również możliwość pożegnania i modlitwy w intencji o. Apolinarego.

źródło: www.diecezja.lomza.pl


210510110729.png
cz
pt, 21 października 2016 10:24
Data ostatniej edycji: pt, 21 października 2016 12:40:14

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę