Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

1% dla zwierzaków, edukacja dla najmłodszych

Ponad 37 tysięcy złotych z odpisu 1% podatku dochodowego za rok 2015 otrzymało Łomżyńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Pieniądze są przeznaczane na nowe inwestycje i bieżące remonty w prowadzonym przez ŁTOnZ schronisku „Arka”. – Pieniądze są wpłacane z całej Polski – mówi kierownik schroniska Bożena Jarząbek. – W tamtym roku najwięcej wpłat było z Łomży, w tym rozkłada się to tak po połowie: Łomża – reszta kraju. Informację o zebranej kwocie podano przy okazji inauguracji cyklu spotkań edukacyjnych „Mój przyjaciel – pies”.

W schronisku „Arka” przebywa obecnie około 160 psów. Większość z nich to zwierzęta dorosłe, ale są też szczeniaki czy psy chore bądź wymagające specjalistycznej opieki. Wszystkim trzeba zapewnić odpowiednie warunki, dlatego poza dotacją z Urzędu Miasta istotne są też darowizny  dzięki którym można zdziałać jeszcze więcej. Z tytułu 1% podatku dochodowego przekazywanego przez Polaków przy rozliczaniu się z ubiegłorocznych dochodów z fiskusem na konto  ŁTOnZ  wpłynęło 37 tys. 675 zł i 90 gr. To o kilkaset złotych więcej niż za rok wcześniejszy. 
– W ubiegłym roku zrobiliśmy same boksy, bo obawialiśmy się, że na wszystko nie starczy nam pieniędzy, a w tym roku 30 wybiegów do nich – mówi Bożena Jarząbek. – Mamy też 11 nowych, potrójnych bud i trzy ocieplane budy dla szczeniaków. Wyremontowaliśmy też najstarsze boksy, gdzie wymieniono wysłużoną siatkę i powstały wybiegi z paneli. Na bieżąco są też wymieniane najstarsze budy – przy tej ilości psów zawsze jest coś do zrobienia.
W schronisku cały czas trwa akcja adopcyjna, dzięki czemu coraz więcej jego podopiecznych znajduje nowy dom, nierzadko bardzo daleko od Łomży, np. we Wrocławiu. 
– Ludzie widzą na naszej stronie zdjęcie psa, który im się spodoba i potrafią przejechać kilkaset kilometrów, żeby go adoptować! – mówi Bożena Jarząbek. – Sporo naszych piesków trafiło też do Warszawy. Adopcje idą równomiernie, co miesiąc ludzie przygarniają 17-21 psów, ale mniej więcej tyle samo cały czas nam przybywa. Najwięcej adopcji mieliśmy we wrześniu, bo 31, ale w sierpniu przybyło nam aż 39 psów, bo było dużo miotów ze szczeniakami...

„Mój przyjaciel – pies”
Chcąc doprowadzić do stopniowego zmniejszania się porzuceń psów oraz wpłynąć na stosunek ludzi do zwierząt Łomżyńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami rozpoczęło cykl spotkań dla dzieci i młodzieży. Raz w miesiącu w Domku Pastora oraz w łomżyńskich szkołach, przedszkolach i bibliotekach członkowie Towarzystwa będą opowiadać o tym jak się właściwie psami zajmować, uwrażliwiać dzieci na los bezdomnych psów, a przede wszystkim uczyć szacunku i miłości do zwierząt oraz przyrody – opowiada Elżbieta Piasecka-Chamryk, wiceprezes ŁTOnZ zapraszając do współpracy placówki oświatowe
W pierwszym spotkaniu z cyklu „Mój przyjaciel – pies” wzięli udział uczniowie klasy IIIA Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży. Podopieczni Jacka Sokołowskiego dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, świetnie się przy tym bawiąc ze schroniskowymi kundelkami Bidą i Polą; zebrali też karmę dla mieszkańców „Arki”. 

Wojciech Chamryk

cz
śr, 19 października 2016 14:50
Data ostatniej edycji: pt, 21 października 2016 12:41:58

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę