Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Kamień z XVI-wiecznym napisem odnaleziony przy kościele w Wiźnie

Główne zdjęcie
fot. Adam Dąbrowski /www.radio.bialystok.pl/

Kamień z XVI-wiecznym napisem odnaleziony został podczas remontu w fundamencie muru otaczającego kościół w Wiźnie. Teraz specjaliści próbują odczytać łaciński tekst.

Kamień odnalazł, prowadzący prace konserwatorskie świątyni, pasjonat historii Andrzej Wszeborowski. Natrafił na częściowo wkopane w ziemię dwie części głazu, wbudowanego w fundament ceglanego ogrodzenia przy bramie. W inskrypcji dało się odczytać datę 1585 i herb Dąbrowa. Nad odtworzeniem całego napisu na obu częściach kamienia pracują jeszcze historycy.

Pierwsze przypuszczenia są takie, że jest to świadectwo jakiejś darowizny na rzecz kościoła. Dwa odsłonięte teraz fragmenty można połączyć, jednak brakuje przynajmniej jednej części, która pomogłaby odtworzyć cały napis. Proboszcz parafii ks. Kazimierz Kłosek uważa, że kamień z napisem powinien pozostać w całości odsłonięty. Nie zgadza się jednak na jego wydobycie, obawiając się, że to mogłoby naruszyć zabytkowe ogrodzenie kościoła.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę