Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Na swojsko

Jak wyglądał strój naszych pradziadków, żyjących między ziemią podlaską a kurpiowską - na Mazowszu Łomżyńskim? Czy był tak skromny i oczywisty, że nikt tego nie zachował, zdrowie narażając np. podczas wojen raczej dla ochrony rzeczy cenniejszych. Do jakiego stopnia rozwinął  się tu i wyodrębnił ubiór charakterystyczny dla tych stron? Z prac badawczych Oskara Kolberga (tom Mazowsze 1880 r.) do monografii Donaty Godlewskiej „Dzieje Łomży” trafiła ilustracja pt. „Spod Zambrowa i Łomży”, ale w wersji cz-białej. Obecnie dzięki Bibliotece Narodowej można znaleźć w necie wersję kolorową. Ostrożność każe nam zastanowić się czy dobór barw nie jest przypadkiem fantazją rysownika? Mamy jednak materiał do  poszukiwań i porównań odmian stroju: panny, mężatki i gospodarza. Z realnie istniejących zbiorów muzealnych widzimy 4 przykłady fartuchów, z różnym wzornictwem: XIX wiek oraz 2o- lecie międzywojenne z Jakaci Młodej i Borkowa.

Bolesław Deptuła
pon, 12 września 2016 08:41
Data ostatniej edycji: pon, 12 września 2016 08:43:35

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę