Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 maja 2021 napisz DONOS@

Niebezpieczne grzybobranie

73-letni mężczyzny poszedł na grzyby do lasu na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Po kilku godzinach grzybobrania mężczyzna nie mógł znaleźć ani wyjścia z lasu, ani pozostawionego w lesie samochodu. Przerażony zadzwonił na policję. Jak się okazuje to nie jedyny grzybiarz, który zaginął. Kilka dni wcześniej policjanci szukali 77-letniej kobiety, która podczas zbierania grzybów oddaliła się od towarzyszących jej osób i zgubiła się w lesie. Dlatego policjanci apelują o rozsądek i rozwagę podczas grzybobrań.

Zaginionych grzybiarzy szukali policjanci z Grajewa wspólnie z strażnikami leśnymi. Kobietę poszukiwano w piątek. Po dwóch godzinach od zgłoszenia jej zaginięcia 77-latkę odnaleźli przypadkowi turyści i całą i zdrową przekazali rodzinie. Jak podaje oficer prasowy KPP w Grajewie znajdowała się ona kilka kilometrów od miejsca, gdzie zbierała grzyby. 
Zdenerwowany 73-latek, który na grzybach zagubił się w poniedziałek miał przy telefon komórkowy, przez który wezwał pomocy. Mężczyzna twierdził, że znajduje się na ścieżce leśnej oraz powiedział o oznaczeniach jakie znalazł na drzewach. Dyżurny skontaktował się także ze Strażą Leśną i poinformował o całym zdarzaniu. Okazało się, że opisane oznaczenia na drzewach wskazywały, że zaginiony znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Do poszukiwań włączyli się policjanci i strażnicy leśni, a dyżurny Policji pozostawał w stałym kontakcie telefonicznym z zagubionym mężczyzną. W pewnym momencie mężczyzna stwierdził, że słyszy ciche sygnały radiowozów, ale nie potrafił określić, z którego kierunku. Dopiero po przeszło godzinie udało się nawiązać bezpośredni kontakt z 73-latkiem. Został on odnaleziony kilka kilometrów od pozostawionego przez niego pojazdu. Na szczęście także jemu nic się nie stało.

Policjanci ponownie apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię oraz radzą:

  • przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać;
  • określić kiedy zamierzamy wrócić;
  • do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób; kiedy jedna z nich się zgubi w lesie należy o tym fakcie powiadomić NAJBLIŻSZĄ jednostkę Policji, by rozpocząć akcję poszukiwawczą jak najszybciej;
  • należy zabrać ze sobą do lasu telefon komórkowy z naładowaną baterią;
  • kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;
  • nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu oraz w złą pogodę.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę