poniedziałek, 11 grudnia 2017 napisz DONOS@

Żubry wracają?

To brzmi jak niewiarygodna historia. W okolicach Łomży jest żubr – prawdziwy, duży byk. Informację o obserwacji zwierza mamy od czytelników. Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi potwierdza, że to prawda. Tropił żubra w okolicach Kalinowa i widział go wczoraj w okolicach Kalinowa. - To duży byk około 5-6 lat. Widać, że jest naładowany testosteronem – mówi Sachmaciński.

Żubr (fot. RDOŚ Białystok)
Żubr (fot. RDOŚ Białystok)
Ślady żubra nad Narwią
Ślady żubra nad Narwią
Ślady żubra nad Narwią
Ślady żubra nad Narwią
Ślady żubra nad Narwią
Ślady żubra nad Narwią

Żubry to największe w Polsce dziko żyjące zwierzęta. Ich masa ciała wynosi średnio 700 kg. Byk może mieć nawet ponad 900 kg, a jego wysokość w kłębie to nawet 188 cm. Prawdopodobnie zwierze w okolice Łomży mogło przywędrować z Puszczy Augustowskiej.
- Pierwsze zgłoszenie policja otrzymała od wędkarza, który przed świtem łowił ryby w okolicach Niewodowa – opowiada Sachmaciński. - Żubr przeszedł obok niego. Policja przyjechał, potwierdziła ślady.  Około 10.30 tego samego żubra widzieli ludzie jadący z Niewodowa do Łomży. Oni też nie mogli uwierzyć w to co widzą. Gdy ja dojechałem na miejsce widziałam go za Kalinowem. Żubr schował się do lasku, ale wszędzie widać dużo jego śladów. 
Dyrektor ŁPKDN mówi, że już wcześniej były informacje o parze żubrów zmierzających w nasze okolice. 
- Doliny rzek są naturalnymi korytarzami migracji dużych zwierząt – mówi Sachmaciński. - W tym roku łąki nad Narwią są wyjątkowo żyzne.  

Żubry w północno-wschodnich regionach Mazowsza dawniej też występowały. Dowodem może być Zambrów. Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego rzeczownika „ząbr” i oznacza „miejsce pobytu żubrów”, dlatego w herbie tego miasta dziś jest wizerunek głowy żubra.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0