Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 stycznia 2021 napisz DONOS@

Żubry wracają?

Główne zdjęcie
Żubr (fot. RDOŚ Białystok)

To brzmi jak niewiarygodna historia. W okolicach Łomży jest żubr – prawdziwy, duży byk. Informację o obserwacji zwierza mamy od czytelników. Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi potwierdza, że to prawda. Tropił żubra w okolicach Kalinowa i widział go wczoraj w okolicach Kalinowa. - To duży byk około 5-6 lat. Widać, że jest naładowany testosteronem – mówi Sachmaciński.

Ślady żubra nad Narwią
Ślady żubra nad Narwią
Ślady żubra nad Narwią
Ślady żubra nad Narwią
Ślady żubra nad Narwią
Ślady żubra nad Narwią

Żubry to największe w Polsce dziko żyjące zwierzęta. Ich masa ciała wynosi średnio 700 kg. Byk może mieć nawet ponad 900 kg, a jego wysokość w kłębie to nawet 188 cm. Prawdopodobnie zwierze w okolice Łomży mogło przywędrować z Puszczy Augustowskiej.
- Pierwsze zgłoszenie policja otrzymała od wędkarza, który przed świtem łowił ryby w okolicach Niewodowa – opowiada Sachmaciński. - Żubr przeszedł obok niego. Policja przyjechał, potwierdziła ślady.  Około 10.30 tego samego żubra widzieli ludzie jadący z Niewodowa do Łomży. Oni też nie mogli uwierzyć w to co widzą. Gdy ja dojechałem na miejsce widziałam go za Kalinowem. Żubr schował się do lasku, ale wszędzie widać dużo jego śladów. 
Dyrektor ŁPKDN mówi, że już wcześniej były informacje o parze żubrów zmierzających w nasze okolice. 
- Doliny rzek są naturalnymi korytarzami migracji dużych zwierząt – mówi Sachmaciński. - W tym roku łąki nad Narwią są wyjątkowo żyzne.  

Żubry w północno-wschodnich regionach Mazowsza dawniej też występowały. Dowodem może być Zambrów. Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego rzeczownika „ząbr” i oznacza „miejsce pobytu żubrów”, dlatego w herbie tego miasta dziś jest wizerunek głowy żubra.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę