czwartek, 19 października 2017 napisz DONOS@

Pomór

Ponad 1100 świń zostało już uśpionych w gospodarstwach z województwa podlaskiego, w których wykryto przypadki afrykańskiego pomoru świń. Po wykryciu w tym miesiącu siedmiu nowych w województwie ognisk tej choroby kontrole weterynaryjne prowadzone są we wszystkich gospodarstwach znajdujących się w wyznaczonych strefach „zapowietrzonych” i „zagrożonych ASF” w promieniu 10 km od każdego z ognisk choroby. W związku z zakazem leczenia zwierząt chorych oraz brakiem szczepionek przeciwko ASF choroba zwalczana jest wyłącznie metodami administracyjnymi, poprzez wybijanie stad zakażonych i ze strefy zapowietrzonej - podkreślają specjaliści z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, którzy przygotowali specjalną informację dla rolników, która wyjaśnia czym jest ASF, jak przed chorobą chronić gospodarstwa, ale także zawiera praktyczne informacje dotyczące zasady dezynfekcji.

źródło: Informacja dotycząca afrykańskiego pomoru świń - ODR Szepietowo
źródło: Informacja dotycząca afrykańskiego pomoru świń - ODR Szepietowo

Kontrole weterynaryjne są m.in. w powiatach wysokomazowieckim, zambrowskim i łomżyńskim choć w przypadku tego ostatniego dotychczas nie wykryto żadnego ogniska tej choroby. W strefach zapowietrzonych” i „zagrożonych ASF” rolników obowiązują specjalne restrykcje, a w całym województwie  obowiązuje zakaz handlu trzodą chlewną oraz zakaz organizowania targów i wystaw z udziałem tych zwierząt.

W związku z nasileniem ujawnionych przypadków ASF Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przygotował ulotkę dla rolników dptyczącą ASF. Są w niej informacje czym jest ASF, jak przed chorobą chronić gospodarstwa, ale także podane są zasady prowadzenia dezynfekcji w gospodarstwach oraz wskazana specjalistyczne środki chemiczne. 
ODR przypomina, że w związku z zakazem leczenia zwierząt chorych oraz brakiem szczepionek przeciwko ASF choroba zwalczana jest wyłącznie metodami administracyjnymi, poprzez wybijanie stad zakażonych i ze strefy zapowietrzonej. Z tego powodu wystąpienie przypadków ASF jest przyczyną niezwykle poważnych strat ekonomicznych ponoszonych przez hodowców i producentów świń, ale także przez budżet państwa. Za świnie zabite, poddane ubojowi oraz padłe w wyniku zastosowanych zabiegów nakazowych przez inspekcję weterynaryjną przy zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.

Oto przygotowana przez ODR Szepietowo informacja dotycząca afrykańskiego pomoru świń

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0