Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Pomór

Główne zdjęcie
źródło: Informacja dotycząca afrykańskiego pomoru świń - ODR Szepietowo

Ponad 1100 świń zostało już uśpionych w gospodarstwach z województwa podlaskiego, w których wykryto przypadki afrykańskiego pomoru świń. Po wykryciu w tym miesiącu siedmiu nowych w województwie ognisk tej choroby kontrole weterynaryjne prowadzone są we wszystkich gospodarstwach znajdujących się w wyznaczonych strefach „zapowietrzonych” i „zagrożonych ASF” w promieniu 10 km od każdego z ognisk choroby. W związku z zakazem leczenia zwierząt chorych oraz brakiem szczepionek przeciwko ASF choroba zwalczana jest wyłącznie metodami administracyjnymi, poprzez wybijanie stad zakażonych i ze strefy zapowietrzonej - podkreślają specjaliści z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, którzy przygotowali specjalną informację dla rolników, która wyjaśnia czym jest ASF, jak przed chorobą chronić gospodarstwa, ale także zawiera praktyczne informacje dotyczące zasady dezynfekcji.

Kontrole weterynaryjne są m.in. w powiatach wysokomazowieckim, zambrowskim i łomżyńskim choć w przypadku tego ostatniego dotychczas nie wykryto żadnego ogniska tej choroby. W strefach zapowietrzonych” i „zagrożonych ASF” rolników obowiązują specjalne restrykcje, a w całym województwie  obowiązuje zakaz handlu trzodą chlewną oraz zakaz organizowania targów i wystaw z udziałem tych zwierząt.

W związku z nasileniem ujawnionych przypadków ASF Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przygotował ulotkę dla rolników dptyczącą ASF. Są w niej informacje czym jest ASF, jak przed chorobą chronić gospodarstwa, ale także podane są zasady prowadzenia dezynfekcji w gospodarstwach oraz wskazana specjalistyczne środki chemiczne. 
ODR przypomina, że w związku z zakazem leczenia zwierząt chorych oraz brakiem szczepionek przeciwko ASF choroba zwalczana jest wyłącznie metodami administracyjnymi, poprzez wybijanie stad zakażonych i ze strefy zapowietrzonej. Z tego powodu wystąpienie przypadków ASF jest przyczyną niezwykle poważnych strat ekonomicznych ponoszonych przez hodowców i producentów świń, ale także przez budżet państwa. Za świnie zabite, poddane ubojowi oraz padłe w wyniku zastosowanych zabiegów nakazowych przez inspekcję weterynaryjną przy zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.

Oto przygotowana przez ODR Szepietowo informacja dotycząca afrykańskiego pomoru świń


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę