sobota, 21 października 2017 napisz DONOS@

W Nowogrodzie w urzędzie miejskim zapłacisz kartą

Do końca przyszłego roku w każdym urzędzie gminy w Polsce będzie można dokonywać płatności w formie bezgotówkowej – planuje Ministerstwo Rozwoju. Wcześniej z takiej usługi będą mogli skorzystać mieszkańcy gminy Nowogród. Urzędnicy tej gminy zgłosili się do rządowego pilotażu projektu płatności bezgotówkowych. W województwie podlaskim chęć testowania terminali płatniczych wyraziło sześć samorządów. - Pilotaż rozpocznie się na przełomie sierpnia i września – zapowiada Paweł Nowak z departamentu komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

Terminal płatniczy w urzędzie
Terminal płatniczy w urzędzie

- Z województwa podlaskiego chęć udziału w pilotażu zgłosiły następujące samorządy gmin: Nowogród, Dąbrowa Białostocka, Lipsk, Bakałarzewo, Sejny i miasto Bielsk Podlaski – wymienia  Paweł Nowak.

W skali kraju takich samorządów jest 200. W każdej z nich zostanie zainstalowany terminal, gdzie klient będzie mógł dokonać płatności bezgotówkowych. Zarówno petent urzędu, jak i urząd nie będą ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, bo rząd w ramach Planu Morawicekiego czyli Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, chcemy „przekształcić gospodarkę imitacji w gospodarkę innowacyjną”. Poza tym ma to być także spełnienie oczekiwań obywateli - z badań ankietowych wynika, że ponad 70 proc. osób odwiedzających urzędy gmin w Polsce chciałoby np. zapłacić podatki, używając karty płatniczej, oraz „ograniczyć szarą strefę”, do czego najlepszą drogą ma być właśnie rozwój transakcji bezgotówkowych.

Grzegorz Palka, zastępca burmistrza Nowogrodu, mówił nam, że nie spodziewa się, aby w Nowogrodzie mieszkańcy szczególnie byli zainteresowani możliwością realizacji płatności kartami płatniczymi. Ocenia, że takich transakcji może być kilkanaście czy kilkadziesiąt w roku. Mówi, że pamięta jeden przypadek petenta, który głośno skarżył się, że nie może w ten sposób zapłacić za... ślub.
- Było to jakiś czas temu, ale od tamtej pory mężczyzna do ustalenia terminu ślubu na razie nie wraca – mówi Grzegorz Palka.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0