Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@

W Nowogrodzie w urzędzie miejskim zapłacisz kartą

Główne zdjęcie
Terminal płatniczy w urzędzie

Do końca przyszłego roku w każdym urzędzie gminy w Polsce będzie można dokonywać płatności w formie bezgotówkowej – planuje Ministerstwo Rozwoju. Wcześniej z takiej usługi będą mogli skorzystać mieszkańcy gminy Nowogród. Urzędnicy tej gminy zgłosili się do rządowego pilotażu projektu płatności bezgotówkowych. W województwie podlaskim chęć testowania terminali płatniczych wyraziło sześć samorządów. - Pilotaż rozpocznie się na przełomie sierpnia i września – zapowiada Paweł Nowak z departamentu komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

- Z województwa podlaskiego chęć udziału w pilotażu zgłosiły następujące samorządy gmin: Nowogród, Dąbrowa Białostocka, Lipsk, Bakałarzewo, Sejny i miasto Bielsk Podlaski – wymienia  Paweł Nowak.

W skali kraju takich samorządów jest 200. W każdej z nich zostanie zainstalowany terminal, gdzie klient będzie mógł dokonać płatności bezgotówkowych. Zarówno petent urzędu, jak i urząd nie będą ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, bo rząd w ramach Planu Morawicekiego czyli Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, chcemy „przekształcić gospodarkę imitacji w gospodarkę innowacyjną”. Poza tym ma to być także spełnienie oczekiwań obywateli - z badań ankietowych wynika, że ponad 70 proc. osób odwiedzających urzędy gmin w Polsce chciałoby np. zapłacić podatki, używając karty płatniczej, oraz „ograniczyć szarą strefę”, do czego najlepszą drogą ma być właśnie rozwój transakcji bezgotówkowych.

Grzegorz Palka, zastępca burmistrza Nowogrodu, mówił nam, że nie spodziewa się, aby w Nowogrodzie mieszkańcy szczególnie byli zainteresowani możliwością realizacji płatności kartami płatniczymi. Ocenia, że takich transakcji może być kilkanaście czy kilkadziesiąt w roku. Mówi, że pamięta jeden przypadek petenta, który głośno skarżył się, że nie może w ten sposób zapłacić za... ślub.
- Było to jakiś czas temu, ale od tamtej pory mężczyzna do ustalenia terminu ślubu na razie nie wraca – mówi Grzegorz Palka.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę