Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

1% dzielą się prawie wszyscy

Tylko dwie organizacje z Łomży znalazły się wśród 30. najhojniej obdarowanych przez mieszkańcy regionu 1% podatku dochodowego. To Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM” pod wezwaniem św. Ducha oraz CARITAS BLIŹNIM. Pierwsze pod względem otrzymanej kwoty z odpisów podatku uzbierało 172,5 tys. zł, a drugie 84,3 tys. zł. W sumie w całym województwie podlaskim z 1% na rzecz OPP zebrano ponad 14 milionów.

- Z roku na rok mieszkańcy województwa podlaskiego coraz hojniej dzielą się 1 proc. swojego podatku z Organizacjami Pożytku Publicznego (OPP) – podaje Radosław Hancewicz rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku, która podsumowała kwoty jakie przelano na konta wszystkich OPP na które mieszkańcy odpisy deklarowali w składanych na początku roku PITach. 
I chociaż wzrost liczby darczyńców nie jest imponujący – o 2%, znacznie wzrosła – o blisko 10% kwota, którą otrzymały OPP. W zeznaniach za 2014 r. podatnicy przekazali organizacjom 13 mln 196 tys. 930 zł, a w zeznaniach za 2015 r. było to już 14 mln 489 tys. 182 zł. Niemniej jak wylicza fiskus to i tak „tylko” 91 proc. kwoty możliwej do przekazania organizacjom pomagającym innym. 

Największy odsetek możliwej do przekazania kwoty trafił do OPP od podatników rozliczających się w białostockich urzędach skarbowych – Drugim US (93,16 proc.) i Pierwszym US (92,98 proc.) oraz w US w Zambrowie (91,16 proc.) i US w Sokółce (91,02 proc.). Łomża w tym rankingu jest na siódmy miejscu. Kwota przekazana przez składający tu PIT-y wyniosła w tym roku 1 mln 325 tys. 445 czyli stanowiła 89,42% możliwej do przekazania. Jak się okazuje tylko niewielka część tej sumy trafiła do organizacji pomocowych zarejestrowanych w mieście. Na liście 30 największych beneficjantów 1% są tylko dwie.   
11 miejsce zajęło Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM” pod wezwaniem św. Ducha. W tym roku z 1% zebrało ono kwotę 172 tys. 502 zł czyli o blisko 10 tys. zł więcej niż przed rokiem. 
CARITAS BLIŹNIM w tym zastawieniu jest na 21 miejscu. Z 1% w tym roku organizacja pozyskała 84 tys. 316 zł czyli o ok. trzy tysiące mniej niż w ubiegłym roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę