Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

ASF już 15 km do Łomży

Wykryte wczoraj „dziewiąte ognisko” afrykańskiego pomoru świń znajduje się we wsi Zbrzeźnica – w gminie Zambrów. To wieś w odległości ok. 15 km od Łomży, przy drodze krajowej nr 63 Łomża – Zambrów. Wykrycie tego ogniska groźnej choroby powoduje, że wojewoda podlaski musi wyznaczyć nowe strefy „zapowietrzone” i „zagrożone”. Ta druga strefa obejmie także gminy Łomża i Śniadowo, a to oznacza, że także tu zostaną wprowadzone specjalne restrykcje. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży już zapowiada, że po wydaniu stosownego rozporządzenia wojewody we wszystkich gospodarstwach w strefie zostanie przeprowadzona lustracja.

Mapa wyznaczonych przez Komisję Europejską obszarów objętych różnymi restrykcjami w związku z ASF (kolor czerwony - obszar objęty ograniczeniami, kolor żółty - obszar ochronny) - stan na koniec marca 2016
Mapa wyznaczonych przez Komisję Europejską obszarów objętych różnymi restrykcjami w związku z ASF (kolor czerwony - obszar objęty ograniczeniami, kolor żółty - obszar ochronny) - stan na koniec marca 2016

Dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży, informuje, że już podjął pierwsze działania przygotowując się do wyznaczenia na terenie powiatu łomżyńskiego strefy zagrożenia. Najwięksi producenci trzody chlewnej w regionie otrzymali od niego pisma z załączaną ulotką Głównego Inspektora Weterynarii dotyczącą postępowania w związku z rozprzestrzenianiem się ASF. Po niedzieli mają odbyć się też spotkania z rolnikami. 
- Formalnie nasze działania ruszają w momencie wydania przez wojewodę rozporządzenia w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu – mówi dr Marian Czerski. 
To rozporządzenie, które określi granice stref „zapowietrzonej” i „zagrożonej” jest już przygotowywane. Po jego publikacji koniecznym będzie m.in. oznaczenia specjalnymi tablicami, ustawionymi przy drogach dojazdowych, obu strefy. Ruszy też prowadzona przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży lustracja wszystkich gospodarstw znajdujących się w strefie.
- Jest ona wykonywana po to, aby ustalić kto, w jakim gospodarstwie, ile i jakie ma świnie – mówi Czerski.     
Poza liczbą świń w gospodarstwie lekarze weterynarii będą także pobierać krew od zwierząt i przekazywać ją do do badań w zakładzie w Puławach, gdzie sprawdzane będzie czy świnie są zarażone wirusem ASF. Wyniki tych badań będą znane stosunkowo szybko i od nich będą zależały kolejne działania jakie będzie musiała podejmować inspekcja weterynaryjna. 

Łomża w strefie żółtej czy czerwonej?
Po wykryciu w ostatnich dniach kilku nowych ognisk ASF w gospodarstwach na terenie powiatów białostockiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego oczekiwane jest, że Komisja Europejska wyznaczy nowe granice obszaru objętego ograniczeniami (czerwony) i obszaru ochronnego (żółty). Te obowiązujące dziś nie obejmują powiatu łomżyńskiego, a po ich wprowadzniu stosowne restrykcje będą dotyczyły rolników zajmujących się hodowlą trzody chlewnej jak i zakładów przetwórczych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę