Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚDM 2016 rozpoczynają się w Łomży

W ramach diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży, do Łomży przybędzie prawie 100 pielgrzymów. Przez cztery dni będą oni brali udział w spotkaniach modlitewnych, kulturowych i integracyjnych. Pierwszyzn punktem ich modlitwy będzie kościół Św. Andrzeja Boboli, gdzie spotkają się w czwartek rano. Głównym wydarzeniem ma być zaś sobotni Festiwal Narodów przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, na który do miasta przyjechać mają także pielgrzymi, którzy trafili do innych miast w Diecezji Łomżyńskiej. W sumie to około 700 osób z prawie całego świata.

Najliczniejszą grupę pielgrzymów w Łomży stanowić będą Meksykanie, ale gościć będziemy także Białorusinów, Rosjan, Francuzów i Włochów. W Ostrołęce będą też Amerykanie, w Zambrowie Salwadorczycy, w Kolnie Łotysze, a w Lelisie Litwini.

Program wizyty pielgrzymów w Łomży:
21 lipca 2016 r. (czwartek)
godz. 9.00 -  Msza św. sprawowana w języku polskim i spotkania w grupach dzielenia na temat Miłosierdzia w Parafii Św. Andrzeja Boboli
godz. 20.00 – wieczór uwielbienia w różnych językach i radosnej modlitwy w Parafii Bożego Ciała 

22 lipca 2016 r. (piątek)
godz. 9.00 - Msza św. sprawowana w języku łacińskim i spotkania w grupach dzielenia na temat Miłosierdzia w Parafii Krzyża Świętego 
godz. 20.00 – Droga Krzyżowa ulicami Łomży z kościoła MB Częstochowskiej do kościoła Św. Brunona z Kwerfurtu
godz. 21.30 – Czuwanie Spektakl Christian ambient Projekt Jezus

23 lipca 2016 r. (sobota) 
godz. 10.00 – medytacja artystyczna o Bożym Miłosierdziu „Na piasku” w wykonaniu Katarzyny Perkowskiej i Witka Wilka w Katedrze Łomżyńskiej
godz. 11.15 – procesja Młodych Misjonarzy Miłosierdzia (z Symbolami ŚDM oraz flagami narodowymi 11 krajów) z Katedry do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zakończona przejściem młodzieży przez Bramę Miłosierdzia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
godz. 12.00 – Msza św. Festiwalu Narodów, koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Kardynała Gerharda L. Mullera, Prefekta Kongregacji Nauki Wiary, z homilią Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego 
godz. 14.00-17:00 – plenerowy Koncert Uwielbienia ”Błogosławieni miłosierni” (na scenie obok Ołtarza Papieskiego), współtworzony przez młodzież z Włoch, Meksyku, Salwadoru, Indii, Francji, USA, Rosji, Litwy, Łotwy i Białorusi oraz przez Zespół ŚDM, Warsztaty Liturgiczno – Muzyczne i innych.
godz. 20.00 - bal z wodzirejem prezentujący tańce narodowe i dyskoteka w Studiu Tańca B.K. STEP 

24 lipca 2016 r. (niedziela) 
godz. 17.00-19:30 – festyn rodzinny prezentujący kulturalne dokonania miejscowych społeczności, występ kapeli kurpiowskiej, koncerty Funkasanki (Przemysław Starachowski i Anna Kaptór), Studia Wokalnego Emdek, formacji Bioacoustic oraz Studia Piosenki Pop Art i Paweł Lipski Project – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
godz. 21.00-22:00 – spektakl "Madejowe Łoże" Teatru Lalki i Aktora na dziedzińcu przy frontonie łomżyńskiej Katedry

25 lipca młodzież wyjedzie do Krakowa na spotkanie z Papieżem Franciszkiem.

Przesłanie Franciszka: ŚDM pielgrzymką wiary i braterstwa

- XXXI Światowy Dzień Młodzieży, który wzywa mnie na spotkanie młodych ludzi z całego świata zaproszonych do Krakowa, daje mi także radosną okazję spotkania umiłowanego narodu polskiego – powiedział Franciszek w specjalnym wideoprzesłaniu wystosowanym przed Światowymi Dniami Młodzieży.
Papież przypomniał, że ŚDM będzie się odbywać pod znakiem Miłosierdzia w Roku Jubileuszowym oraz wdzięcznej i pobożnej pamięci świętego Jana Pawła II, który był twórcą Światowych Dni Młodzieży i przewodnikiem narodu polskiego w jego niedawnej historycznej drodze ku wolności.
Papież podziękował młodym Polakom za zaangażowanie w przygotowania do ŚDM i modlitwę. „Serdecznie wam dziękuję za to wszystko, co czynicie oraz za miłość, z jaką to czynicie; już teraz ściskam was i błogosławię” – powiedział.
Pobłogosławił młodzież z wszystkich kontynentów wybierająca się do Krakowa z „pielgrzymką wiary i braterstwa”. „Bardzo pragnę się z wami spotkać, aby dać światu nowy znak harmonii, mozaikę o różnych obliczach, wielu ras, języków, ludów i kultur, ale wszystkich zjednoczonych w imię Jezusa, który jest Obliczem Miłosierdzia” – powiedział Franciszek.
Zwracając się do drogich synów i córek narodu polskiego papież zaznaczył, że przybycie do Polaków jest „wielkim darem od Pana”. Przypomniał, że Polacy są narodem, który w swoich dziejach przeszedł wiele doświadczeń, w tym niektórych bardzo ciężkich i „poszedł naprzód z siłą wiary, wspierany macierzyńską ręką Maryi Dziewicy”. „Jestem pewien, że pielgrzymka do sanktuarium w Częstochowie będzie dla mnie zanurzeniem w tej wypróbowanej wierze, i będzie to dla mnie bardzo dobre” – powiedział Ojciec Święty i podziękował biskupom, kapłanom, zakonnikom, zakonnicom, wiernym świeckim, a zwłaszcza rodzinom za modlitwy w intencji wizyty.
„To rodziny pokazują, jakie jest moralne i duchowe „zdrowie” narodu. Dlatego św. Janowi Pawłowi II tak bardzo zależało na narzeczonych, młodych małżeństwach i rodzinach. Idźcie dalej tą drogą! – zaapelował Franciszek i zakończył: „Drodzy bracia i siostry, przesyłam wam to orędzie jako dowód mojej życzliwości. Trwajmy zjednoczeni na modlitwie. I do zobaczenia w Polsce!”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę