Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

KE zapłaci za zmniejszenie produkcji mleka

W poniedziałek na posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Komisja Europejska zaprezentowała pomocowy pakiet 500 mln euro mający poprawić sytuację rolników dotkniętych kryzysem, zwłaszcza na rynku mleka. Podczas debaty nad pakietem, odnosząc się do trudnej sytuacji rynkowej minister Jurgiel zaznaczył, że działania pomocowe przedstawione dzisiaj przez Komisję muszą być proste w realizacji i szybkie do zastosowania, aby pomoc do rolników trafiła jeszcze we wrześniu.

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa pakiet obejmuje:
1. Mechanizm ograniczania produkcji mleka
150 mln euro wsparcia dla dobrowolnego zmniejszenia dostaw mleka na obszarze UE. Mechanizm będzie funkcjonować na poziomie UE, dzięki czemu dostęp rolników w UE do programu będzie odbywać się na tych samych warunkach.
2. Warunkowa pomoc dostosowawcza
350 mln euro alokowane w ramach środków pomocowych na poziomie Państw Członkowskich. Państwa Członkowskie mogą uzupełnić kwotę pomocy o 100%.
Dla Polski przewidziano kwotę 22 670 129 euro.
3. Dobrowolne wsparcie związane z produkcją
Państwa Członkowskie otrzymały możliwość zmiany ustaleń w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją dla sektora mleczarskiego, w celu zapewnienia oddzielenia płatności od produkcji w roku 2017.
4. Wydłużenie okresu interwencji publicznej dla odtłuszczonego mleka w proszku poza 30 września
Interwencja publiczna dla odtłuszczonego mleka w proszku zostanie wydłużona do końca lutego 2017 r., kiedy to zostanie wznowiony standardowy okres interwencji. Do końca grudnia 2016 r., górny pułap dla wykupu odtłuszczonego mleka w proszku po stałej cenie zostaje utrzymany na poziomie 350 000 t.
5. Wydłużenie systemu dopłat do prywatnego przechowywania dla odtłuszczonego mleka w proszku
Mechanizm standardowy (przechowywanie przez 90 – 210 dni) oraz rozszerzony (365 dni) zostaną wydłużone do końca lutego 2017 r.
6. Zaliczki
Zaliczki w wysokości 70% z tytułu płatności bezpośrednich oraz 85% z tytułu płatności obszarowych w ramach rozwoju obszarów wiejskich będą wypłacane od dnia 16 października 2016 r., po zakończeniu kontroli administracyjnych.
7. Owoce i warzywa
Wsparcie dla wycofania z rynku dokonane przez organizacje producentów w sektorze owoców i warzyw zostanie zaktualizowane.

W najbliższym czasie Komisja Europejska wyda akty delegowane, które uszczegółowią sposób wdrożenia propozycji. Komisarz Hogan zapowiedział rozpoczęcie prac na poziomie eksperckim już od następnego tygodnia, tak aby można je było przyjąć w połowie września.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że wkrótce minister Krzysztof Jurgiel zaprosi do wypracowania szczegółowych rozwiązań przedstawicieli producentów i organizacji zrzeszających producentów mleka, mięsa oraz owoców i warzyw.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę