Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Spółki na wielkich minusach, ale z poparciem prezydenta

Główne zdjęcie
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski pod koniec czerwca udzielił absolutoriów zarządom dwóch miejskich spółek: Park Przemysłowy Łomża i Zakład Gospodarowania Odpadami. Obie ubiegły rok zamknęły dużymi stratami, ale – jak przekazuje ratusz - „władze spółek przedstawiły działania jakie mają być podjęte w celu uzyskania pozytywnego wyniku finansowego w przyszłych latach” i prezydent najwyraźniej im uwierzył. Prezydent przyznał się do tego po ponad tygodniu od zadania przez nas pytań. Na posiedzenia wlanych zgromadzeń akcjonariuszy tych spółek prezydent nie zaprosił dziennikarzy tak jak na odbywające się kilka dni wcześniej walne MPWiK, na którym nie udzielił absolutorium jej zarządowi.

Prezydent Mariusz Chrzanowski jednoosobowo pełni funkcję właściciela w stosunku do wszystkich miejskich spółek. On zatwierdza plany finansowe spółek, zezwala na zaciąganie przez nie kredytów i rozlicza z działalności. Przede wszystkim powołuje rady nadzorcze i wskazuje im potrzebę zmian zarządów – jeśli trzeba wraz z kandydatkami na nowych prezesów i wiceprezesów. Tak było we wrześniu ubiegłego roku, gdy wymieniono zarząd MPEC Łomża. W tym roku dokonując formalnego rozliczenia spółki za 2015 roku prezydent Chrzanowski nie udzielił absolutorium członkom dawnego zarządu, ale udzielił je członkom zarządu których sam wskazał.
Podobnie zapewne będzie wyglądała sprawa wymiany zarządu w MPWiK. Prezydent nie udzielił absolutorium prezesowi i wiceprezesowi spółki. Formalnie nie jest to równoznaczne z ich odwołaniem, ale jest wyraźną sugestią dla członków nowej Rady Nadzorczej, których prezydent tego samego dnia powołał.

Skrywane absolutorium
W zgoła odmiennej sytuacji są władze dwóch kolejnych miejskich spółek: PPŁ i ZGO. Mimo, że obie spółki zakończyły ubiegły rok wielosettysięcznymi stratami stanowiska ich prezesów nie wydają się zagrożone. Posiedzenia walnych na których prezydent udzielał absolutoriów władzom spółek odbyły się 23 i 27 czerwca. Jeszcze 23. czerwca pytaliśmy w ratuszu czy posiedzeniom będą mogli przysłuchiwać się dziennikarze – tak jak to miało miejsce dwa dni wcześniej w przypadku walnego MPWiK. Pytanie pozostało bez odpowiedzi. 
Dopiero tydzień po tym drugim walnym (w poniedziałek 4. lipca) Grzegorz Daniluk z ratusza przesłał odpowiedzi na kilka innych pytań. Przekazuje, że prezydent Mariusz Chrzanowski zatwierdził przedstawione przez zarządy ZGO i PPŁ sprawozdania finansowe za rok obrotowy 2015 oraz udzielił absolutorium członkom zarządu i członkom rad nadzorczych spółek. W przypadku ZGO ubiegłoroczna strata wyniosła 737 tysięcy 778,53 zł, natomiast w przypadku PPŁ - 476 tysięcy 122,38 zł. 
- Pokrycie tych strat planowane jest z zysków wygenerowanych w przyszłych latach. Władze spółek przedstawiły działania jakie mają być podjęte w celu uzyskania pozytywnego wyniku finansowego w przyszłych latach – przekazuje Daniluk zaznaczając „gwoli uściślenia - nie przyznano nagród zarówno załodze pracowniczej, jak i członkom zarządu”.
Podczas posiedzenia walnego PPŁ prezydent powołał nową radę nadzorczą tej miejskiej spółki. W jej skład weszli: Krystyna Kubik i Artur Bałdowski – oboje związani z Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, w której wykłada prezydent Chrzanowski, oraz prawnik Dariusz Mieczkowski. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę