Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

W Łomży proboszczowie zostają, zmienią się wikariusze parafii

- W każdej instytucji czy miejscu pracy są przesunięcia personalne, ze względu na okoliczności i potrzeby danej firmy lub środowiska, i podobnie jest w Kościele łomżyńskim – tłumaczy głębszy sens zmian na stanowiskach i ruch kadrowy ks. Jan Krupka, rzecznik Kurii Diecezji Łomżyńskiej. - Przede wszystkim, są wyświęcani nowi księża, absolwenci Wyższego Seminarium Duchownego, w tym roku 10. Z drugiej strony, księża przechodzą na emeryturę, więc ze względu na wiek nie będą dalej pracować w parafii, jak proboszczowie w Czarni koło Myszyńca czy Szepietowie. Innym stan zdrowia nie pozwala albo inne dolegliwości. To uruchamia łańcuch przenosin, jak widzimy obecnie.

Ksiądz biskup Janusz Stepnowski w swoich decyzjach personalnych uwzględnia całokształt pracy kapłanów i potrzeb wiernych naszej Diecezji Łomżyńskiej. - Na przykład, są tacy, którzy wykazują szczególny talent do pracy z młodzieżą, inni mają uzdolnienia do prac budowlanych. Młodzi księża jako wikariusze zdobywają rozmaite doświadczenia w kilku parafiach: mała wiejska, duża miejska, w jednej uczą religii w szkole podstawowej, w innej w gimnazjum, a gdzie indziej z maturzystami.
Dekrety ze zmianami miejsc posługi kapłanów odnoszą się nie tylko do parafii, ale i do centralnych instytucji diecezji. Z funkcji prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym został zwolniony ks. dr Sławomir Bartnicki, którego obowiązki prefekta przejmie ks. dr Michał Cherubin. Ks. dr Bartnicki w Kurii zostanie archiwariuszem, zastępując zwolnionego z funkcji ks. dr. Jerzego Niestępskiego.

Nowi w parafiach: Krzyża Św., św. Brunona i św. Andrzeja
W stolicy diecezji nie ma zmian proboszczów, a przetasowania odbędą się w powiecie łomżyńskim. Ks. mgr Krzysztof Górski, dotychczasowy wikariusz parafii Wizna, został administratorem parafii Dobrylas, natomiast ks. dr Marcin Sobiecha stał się rezydentem parafii św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, gdzie przejdzie z parafii Jedwabne, w której był wikariuszem. Do niedawna pracujący w duszpasterstwie w Hiszpanii ks. Wojciech Chudzik zaocznie posługę wikariusza w parafii Krzyża Św. w Łomży, do której trafią też ks. Grzegorz Chełstowski, dotychczasowy wikary w Długosiodle, i ks. Robert Elert, wikary z parafii Grabowo. Z kolei trzech księży wikariuszy z łomżyńskiej parafii Krzyża Św. dostało pracę gdzie indziej: ks. Andrzej Godlewski (ale nie proboszcz) w Kadzidle, ks. Tomasz Święciński – w Wiźnie, ks. Rafał Wiliński – w parafii Ducha Św. w Zambrowie. Z parafii św. Brunona w Łomży do Szelkowa odchodzi ks. Piotr Kleczyński, zaś ks. Kamil Paź z parafii św. Andrzeja Boboli – do Długosiodła. Na jego miejscu pojawi się ks. Paweł Szabłowski, wikariusz z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowi Mazowieckiej. W powiecie zmiany są mniejsze. Ks. Marcin Ołtarzewski przestanie być wikariuszem w parafii Dąbrowa Wielka i zacznie pracę w Jedwabnem; ks. Jarosław Świderek z parafii Tykocin – w Miastkowie, natomiast wikary z Miastkowa ks. Dariusz Tybura przeniesie się pełnić posługę do parafii Ducha Św. w Zambrowie.
Nominacje do pracy w parafiach otrzymała dziesiątka neoprezbiterów, księży wyświęconych przez bp. Janusza pod koniec maja w Katedrze. Dwóch zostało wikariuszami w Łomży: ksiądz Mateusz Rakusiewicz w parafii Krzyża Św., a ks. Michał Wyszyński w parafii św. Brunona z Kwerfurtu. Ks. Mateusz Cymek został wikariuszem w parafii św. Idziego w Wyszkowie, gdzie do parafii Świętej Rodziny trafił ks. Maciej Daniłowski. Ks. Jakub Osiecki będzie wikariuszem w Wąsoszu, ks. Paweł Perkowski – w Dąbrowie Wielkiej, ks. Maciej Sztych – w Tykocinie, ks. Wojciech Uściński – w Grabowie, zaś ks. Marek Żmijewski to wikariusz w parafii Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Maz. Ceremoniarz biskupi ks. Łukasz Lipiński jest wikariuszem w Trójcy Przenajświętszej w Grajewie. 

- W Polsce mamy dobrą sytuację, mówiąc o liczbie kapłanów, bo w niektórych krajach narzeka się na brak księży – komentuje ks. Jan Krupka. - Są diecezje we Włoszech czy Francji, gdzie biskup musi łączyć duszpastersko dwie, trzy parafie. Tam też jadą czasami nasi księża. Na przykład, ksiądz Piotr Rytel, 36-latek z parafii Czyżew, pracuje wśród Polaków trzeci rok w Inverness w Szkocji. Są nasi księża, m.in., w Pskowie w Rosji czy na angielskiej wyspie Guernsey na Kanale La Manche. W Polsce możemy być Bogu wdzięczni, że nie brak kapłanów do odprawiania mszy i pracy w parafii.
Diecezja Łomżyńska ma 552 księży (na koniec 2015 r.), w tym 360 proboszczów i wikarych, plus emeryci – 77, kapelani szpitalni, pracownicy instytucji centralnych, studiujący w kraju i za granicą.

Mirosław R. Derewońko

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę