Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Przygotowania do 25. rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Łomży

Główne zdjęcie
Ks. Jacek Czaplicki

- Wizyta w Łomży Jana Pawła II, biskupa Rzymu i namiestnika Chrystusowego, to najważniejsze wydarzenie w 90-letniej historii Diecezji Łomżyńskiej – uważa ks. Jacek Czaplicki, który ćwierć wieku temu jako student I roku Wyższego Seminarium Duchownego uczestniczył 4. czerwca 1991 we mszy św. przy ołtarzu papieskim przed kościołem Miłosierdzia Bożego. Jako dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii przedstawia jubileusz 25-lecia wizyty Papieża w Łomży. - Uczcimy tę rocznicę modlitwą, refleksją i spotkaniami kulturalnymi w sobotę i niedzielę, 4. i 5. czerwca.

Ksiądz Jacek Czaplicki przypomina, że świętowanie 25-lecia obecności w Łomży Papieża Polaka, który został świętym kanonizowanym przez papieża Franciszka w kwietniu 2014 r., przypada na 1050. rocznicę Chrztu Polski, w czasie Roku Miłosierdzia i przygotowań do 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które zainicjował w 1985 Papież. - Kościół Łomżyński dziękuje Bogu za obecność na naszej ziemi św. Jana Pawła II. Przed 25 laty, 4. i 5. czerwca 1991 roku, Papież Polak nawiedził Łomżę, głosząc Ewangelię mieszkańcom naszej Diecezji, w szczególności rolnikom, i spotykając się ze wspólnotą litewską – uściśla ks. Jacek Czaplicki. - Zapraszamy zatem wspólnotę całej Diecezji Łomżyńskiej do udziału w celebrowaniu jubileuszu tego szczególnego wydarzenia, nie zapominając, że Papież Polak poświęcił nowe gmachy seminarium w obecności dobrodziejów.

Fragment filmu »TY JESTEŚ SKAŁA« zrealizownay przez Zbigniewa Zalewskiego i parafię pw. Krzyża Świętego w Łomży.  (zobacz)

4 msze św., 3 prelekcje, 2 koncerty i 1 czuwanie
Program obchodów rozpoczyna się 4. czerwca 2016 o godzinie 10. spotkaniem kapłanów Diecezji Łomżyńskiej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Przez ok. trzy godziny będą słuchać wykładu, sprawować mszę i nabożeństwo pojednania w intencji uświęcenia życia kapłańskiego. Na godz. 14. ksiądz dyrektor zaprasza do Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, gdzie odbędzie się konferencja naukowa pod tytułem „Od Chrztu Polski do epoki św. Jana Pawła II”. - Gośćmi będą dwaj wybitni prelegenci. Prof. dr hab. Jan Żaryn z UKSW w Warszawie opowie o znaczeniu społecznym, politycznym, religijnym i kulturowym chrztu Mieszka I, czego konsekwencją okazała się świadomie wybrana przez władcę chrystianizacja Polski. Drugi prelegent to Andrea Tornielli z Rzymu, watykanista, autor książek m.in. o Janie Pawle II. Dowiemy się o wpływie Polaka nie tylko na elity włoskie, poznamy go jako autorytet moralny i społeczny w świecie. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych: katechetów, członków ruchów i stowarzyszeń, księży, mieszkańców Łomży i Diecezji Łomżyńskiej. W sobotę w Katedrze o godzinie 18. biskup łomżyński Janusz Stepnowski odprawi mszę św. jubileuszową; o tej samej porze zacznie się również msza pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Tadeusza Bronakowskiego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. O godzinie 19. w Katedrze rozpocznie się koncert „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” w wykonaniu Studia Wokalnego eMDeK pod kierownictwem Magdy Sinoff, instruktorki z Miejskiego Domu Kultury DŚT. Sobotnie uroczystości zakończy czuwanie modlitewne od godz. 20 przy ołtarzu papieskim obok Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, wypełnione śpiewem i zakończone Apelem Jasnogórskim.
- W niedzielę, 5. czerwca mamy odpust Matki Bożej Łomżyńskiej – Pięknej Miłości w Katedrze łomżyńskiej – kontynuuje ks. Jacek Czaplicki. - O godzinie 18. uroczysta msza święta dziękczynna za pielgrzymkę do Łomży św. Jana Pawła II  o za koronację obrazu Matki Bożej Łomżyńskiej – Pięknej Miłości będzie sprawowana pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego. Po niej o godzinie 19. zacznie się koncert „Cantate Deo” w wykonaniu Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego i połączonych chórów: Amici z parafii pod wezwaniem św. Brunona w Łomży, Santiago z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem, Spes Unica z parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, Szkoły Podstawowej nr 10 om. Jana Pawła II w Łomży, Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i II stopnia w Łomży oraz Cantilena z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę