Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Gigantyczna kary za śmieci wymierzona po raz drugi

Główne zdjęcie
Wysypisko śmieci w Czartorii koło Miastkowa (fot. UM Łomża)

Urząd Marszałkowski w Białymstoku ponownie wymierzył Łomży przekraczającą 7 milionów złotych karę za śmieci. To opłata podwyższona za magazynowanie w 2013 roku na miejskim wysypisku w Czartorii koło Miastowa „kompostu nieodpowiadającego wymaganiom”, bez odpowiedniej decyzji marszałka. To drugie wymierzenie tej kary. Pierwsza decyzja z października ubiegłego roku została na początku roku uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku. Tym razem MPGKiM Łomża też już się tam odwołał. Przypomnijmy to druga kara za tzw. „aferę śmieciową”. Pierwsza wyniosła ok. 1,5 mln zł i w grudniu zaczęliśmy ją spłacać w ratach.

„Afera śmieciowa” to nieprawidłowości ujawnione na miejskim wysypisku śmieci w Czartorii pod Miatskowem przez łomżyńską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pod koniec 2013 roku. Kontrola wykazała m.in. nieprawidłowości dotyczące „współpracy” z ostrołęcką firmą, która przywoziła tu swoje śmieci, a w konsekwencji znacząco przekroczono dozwolone limity przyjęć śmieci. W połowie 2014 roku Urząd Marszałkowski wydał decyzję wyliczając pierwszą „karę”, czyli opłatę podwyższaną za korzystanie ze środowiska. To 1 milion 246 tysięcy 464 złote plus odsetki od 1 lutego 2013 roku z tytułu magazynowania w II półroczu 2012 r. odpadów o kodzie 19 05 03 - Kompost nieodpowiadający wymaganiom (nienadający się do wykorzystania) bez wymaganej decyzji określającej sposób i miejsce magazynowania odpadów. MPGKiM odwoływał się do tej kary najpierw do SKO w Białymstoku, a później do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ale obie instytucje utrzymały ją sprawiając, że stała się prawomocna. Miasto złożyło jeszcze kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale wystąpiło też z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego o rozłożenie jej na raty. Marszałek przychylił się do tej prośby i karę będziemy tę kare spłacać do 2020 roku. Pierwszą ratę wynoszącą 100 tys. zł zapłaciliśmy w grudniu 2015 roku, kolejną mamy zapłacić do końca czerwca, a następną w grudniu 2016 roku. 

Druga krara po raz drugi
Druga kara jeszcze nie jest prawomocna, ale jeśli taką się stanie będzie jest o wiele bardziej dotkliwa ze względu na jej wysokość - około 7 milionów 200 tysięcy złotych. Kara, podobnie jak ta z 2014 roku, dotyczy tych samych odpadów o kodzie 190503 (kompost nieodpowiadający wymaganiom) składowanych w Czartorii bez wymaganej decyzji marszałka, ale jest za cały 2013 rok. Po raz pierwszy została ona wymierzona w 26 października 2015 roku. W styczniu, po odwołaniu MPGKiM Łomża, decyzję tę uchyliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku. Jak się okazuje podstawowym powodem jej uchylenia nie były jednak błędne wyliczenia wysokości kary, a fakt, że wydając decyzję urzędnicy marszałkostwa opierali się na kopiach dokumentów, a nie na oryginałach, które znajdują się w aktach sprawy w NSA w Warszawie. Sprawa wróciła do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie decyzja o nałożeniu wynoszącej – 7 milionów 173 tysiące 847 złotych opłaty podwyższonej została podjęta jeszcze raz. Informację o ponownym wymierzeniu gigantycznej wielkości kary potwierdza Urszula Arter, rzeczniczka marszałka województwa i Marek Olbryś dyrektor MPGKiM Łomża, który jednocześnie  poinformował, że zostało już złożone zażalenie na nią do SKO Białystok.
Ponowna decyzja o gigantycznej karze za śmieci został wydana przez marszałka województwa 21. marca 2016 roku. 13. kwietnia MPGKiM zaskarżył ją do SKO w Białymstoku, ale dotychczas nikt o sprawie nie informował opinii publicznej. 
Jak podkreśla Arter wydając nową decyzję  urzędnicy marszałkowska uwzględnili wykazany przez SKO błąd dotyczący „oryginałów” dokumentów. Tym razem opierano się na potwierdzonych „za zgodnością z oryginałem” kopiach dokumentów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę