Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Prof. Markowski: Róbmy swoje

Główne zdjęcie
Prof. Radosław Markowski

- Nam się wydawało, że demokracja jest na zawsze, a w Polsce odbył się pucz konstytucyjny – mówił prof. Radosław Markowski podczas inauguracyjnego spotkania łomżyńskiego Klubu Obywatelskiego. Przyszło na nie około 40 osób – nie tylko działacze Platformy Obywatelskiej, która organizuje KO w całej Polsce, ale także osoby związane z KOD-em, a nawet SLD. - 25 października PiS wygrało uczciwe wybory. Mogło rządzić, wprowadzać swoje reformy(...) Ale nie miało prawa sparaliżować jednego filaru władzy sądowniczej – podkreślał profesor wskazując działania PiS wobec Trybunału Konstytucyjnego. Na pytanie z sali to co mamy robić? Profesor odpowiada – „róbmy swoje” i zachęcał do głośnego przeciwstawiania się władzy, która „ma ochotę straszyć”.

Klub Obywatelski w Łomży
Klub Obywatelski w Łomży
Prof. Radosław Markowski w Klubie Obywatelskim
Prof. Radosław Markowski w Klubie Obywatelskim
Jacek Piorunek
Jacek Piorunek
Prof. Radosław Markowski
Prof. Radosław Markowski
Magdalena Wdziękońska
Magdalena Wdziękońska
Poseł Robert Tyszkiewicz
Poseł Robert Tyszkiewicz
Maciej Borysewicz
Maciej Borysewicz

Dr hab. Radosław Markowski, to prof. Uniwersytetu SWPS  i dyrektor jego Centrum Studiów nad Demokracją oraz kierownik Zakładu Badań Porównawczych nad Polityką w ISP PAN. Członek International Political Science Association i European Consortium for Political Research. Specjalizuje się w porównawczych naukach politycznych oraz socjologii polityki. Wykładowca na uczelniach polskich i amerykańskich oraz znany z programów telewizyjnych i radiowych. komentator życia politycznego w Polsce. W Łomży podczas spotkania nie krył swoich związków z KOD-em, który w jego ocenie ma do odegrania bardzo dużą rolę – teraz, przy najbliższych wyborach, ale i w dalszej przyszłości. 
- KOD jest na zawsze – mówił prof. Markowski, wskazując, że jego celem ma być patrzenie na ręce każdej władzy. 
Teraz celem KOD-u ma być mobilizacja i przekonywanie obywateli jak jest naprawdę. Bo jak mówił profesor „Platformę jest za co opieprzyć, ale po powiedzeniu jednego zdania, że minione 8 lat to był jeden z najlepszych okresów w rozwoju kraju”. Także wszystkie wyniki badań społecznych pokazywały, że Polacy byli bardzo lub wyraźnie zadowoleni z tego jak żyją. 
- Nie dajmy się zwariować. Trzeba to uczciwie rozliczyć – mówił profesor Markowski.

Polakom nic nie odbiło
Pytany co się stało, że mimo to PiS wygrało w 2015 roku wybory, profesor przestrzegał przed mówieniem, że „Polakom odbiło”. 
- Polakom nic nie odbiło. PiS w wyborach w październiku poparło 37,5% głosujących – podkreślał prof. Markowski przypominając, że większe poparcie społeczne miała wcześniej SLD i PO, ale teraz – w związku „ze zmarnowaniem 16% głosów” (12% - lewicy i 4% Korwin) tak się złożyło, że PiS ma większość w Sejmie i Senacie. - Nieszczęście zaczęło się od wyborów prezydenckich – mówił profesor wskazując, że jesienią 2014 roku ponad 60% Polaków twierdziło, że ma zaufanie do Prezydenta Komorowskiego, ale w samej PO politycy się kłócili. - Oni (PiS – dop. red.) mieli ok. 30% poparcia, ale wykonali gigantyczną pracę i zdobyli dodatkowe kilka procent, a partia rządząca odpuściła – mówił profesor Markowski dodając, że na pewno zaszkodziły też „ośmiorniczki”. 
Zdaniem profesora Markowskiego nie jest prawdą, że  PiS wygrało wybory, bo poparli ją młodzi Polacy, ale prawdą jest, że PiS masowo zostało poparte na wsi.  - PSL przegrało te wybory. Uzyskało mierny wynik – podkreślał profesor.

Czy jest pan pewien, że wybory będą za 3 lata?

Zdaniem profesora Markowskiego partia dziś rządząca nie będzie chciała łatwo oddać władzy, dlatego potrzebna będzie mobilizacja społeczna.
- Będzie jakaś nowa ordynacja wyborcza, pewnie zmanipulowana pod siebie.(...) Bez wsparcia KOD nie da się wygrać – mówił profesor wskazując, że jego rola miałaby polegać na koordynacji i doprowadzaniu do kompromisów pomiędzy partiami opozycyjnymi. - Ale wszystko musi być pod jednym hasłem „wszystko dla przywrócenia porządku konstytucyjnego w Polsce”. 
Drugim koniecznym warunkiem dla normalnego rozwoju kraju, zdaniem profesora, powinno być wprowadzenie cywilizowanych relacji państwo-kościół. 
Markowski mówił także, że będzie namawiał wszystkich obywateli, aby wymagali od partii politycznych postawienia przed Trybunał Stanu Prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło.
Mówiąc o Jarosławie Kaczyńskim, prezesie PiS, prof. Markowski zazwyczaj używał określenia „on”. Mówił też, że on kompletnie nie pasuje do XXI wieku, że potrzebuje on i jego otocznie psychologa, a nawet psychiatry.  Wytykał, że nie zna języków obcych, że nie ma prawa jazdy, nie umie obsługiwać komputera, że przez 70 lat życia nie nawiązał intymnych kontaktów z nikim poza matką i bratem.
- Żaden kawaler nie może zostać prezydentem USA. To jest ważne – mówił Markowski.

Na koniec trwającego ponad półtorej godziny spotkania profesor pozwolił sobie na jeszcze jeden... apel: „trzeba pokazać kły od czasu do czasu.(...) To jest zgraja tchórzy, którzy silni są tylko w kupie. Jak podwiniemy ogon, to będą walić w pysk, ale jak oddamy, to się zastanowią. (…) Mówię oczywiście o konstytucyjnej kontrze w obronie” - dodawał profesor Markowski.

Klubu Obywatelskie w całej Polsce powołuje Platforma Obywatelska. Obecny na spotkaniu inaugurującym KO w Łomży poseł Robert Tyszkiewicz,  szef wojewódzkiej PO zapowiadał na wstępie, że ma  to być „trwała instytucja”, a spotkania – także w Łomży - będą cykliczne. 
- Kluby obywatelskie to przestrzeń otwartej, obywatelskiej debaty – mówił Tyszkiewicz.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę