niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Wnioski o dopłaty do ziemi o miesiąc dłużej

Komisji Europejskiej podjęła decyzję o wydłużeniu o miesiąc czyli do 15 czerwca 2016 roku okresu składania wniosków o tegoroczne płatności bezpośrednie do ziemi. Póki co - do 28 kwietnia rolnicy złożyli do ARiMR nieco ponad 460 tys. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok, czyli około 1/3 spodziewanej ich liczby.

Jak przypomina ARiMR podobna decyzja została podjęta w ubiegłym roku. Wówczas doprowadziło to do zmniejszenia odsetka wniosków, które objęte były sankcjami z powodu złożenia po terminie, jak też pozostawionych bez rozpatrzenia z powodu złożenia po upływie ostatecznego terminu. 
Zgodnie z prawem rolnicy mogą bowiem składać wnioski także po upływie podstawowego terminu, ale wówczas  za każdy roboczy dzień opóźnienia należne płatności są pomniejszane o 1 proc.

W Polsce rokrocznie o dopłaty bezpośrednie do ziemi występuje ok. 1,3 mln rolników. Zdecydowana większość dostarcza dokumenty o dopłaty bezpośrednie w formie papierowej, choć od kilku lat można je wysyłać także przez internet. Na razie e-wnioski nie są popularne - w tym roku złożono ich zaledwie kilkaset.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0