Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Na rowerowym torze przeszkód wygrali w nagrodę rowery

12 drużyn 4-osobowych ze szkół podstawowych i siedem trzyosobowych z gimnazjów przystąpiło do eliminacji powiatowych turnieju wiedzy i umiejętności z bezpieczeństwa w ruchu drogowym o prawo reprezentowania Łomży i powiatu łomżyńskiego w finale wojewódzkim BRD, jaki odbędzie się w Białymstoku. Rywalizacja teoretyczna odbywała się w Szkole Podstawowej nr 9, a praktyczna - na uliczkach i przejściach dla pieszych w pobliskim miasteczku ruchu drogowego w Skate Parku.

Ubiegłoroczni zwycięzcy eliminacji powiatowych do turnieju z bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie mieli zbyt tęgich min po sprawdzianie na torze przeszkód: nie jest łatwo jechać wąską, długą na kilka metrów belką, w połowie jak waga, w trakcie pokonywania przechylającą się na drugą stronę. Uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 6 pod opieką nauczyciela wf Michała Bielickiego: Dariusz Chojnowski, Mateusz Krajewski i Wiktor Walewski pokonywali również slalomy między kostkami na jezdni, przejeżdżali po desce jak przez rynnowaty mostek, trzęśli się na wyboistej „tarce”. - Ja do turnieju przygotowuję się jak co roku: nabierałem doświadczenia w jeździe rowerem, zdobywałem nowe wiadomości z przepisów ruchu drogowego, a tu... taki pech – martwił się 16-letni Dariusz, że będą punkty ujemne „zdobyte” za tor przeszkód. - A znam miasteczko ruchu drogowego na pamięć.

„Wiedza zdobyta na turniej przyda się w wakacje”
Drużyna ze Szkoły Podstawowej pod opieką nauczyciela informatyki Artura Żbikowskiego czeka na kolejne konkurencje w wyśmienitych humorach. Może dlatego, że w tym składzie występują po raz pierwszy i nie muszą bronić zwycięstwa sprzed roku...? - Mamy nadzieję, że znajdziemy się w połowie miejsc dla naszej kategorii – mówi z uśmiechem od ucha do ucha Iwo Grzech, piątoklasista z „Siódemki”, z którym w drużynie występowały szóstoklasistki: Sylwia Mierzejewska i Urszula Sulkowska oraz kolega z klasy Jakub Trawiński. - Bardzo byłem zadowolony, że znalazłem się w reprezentacji naszej szkoły z kolegą. To chyba największe zaskoczenie, że się zakwalifikowaliśmy. Jeździliśmy wcześniej z Panem Arturem, przygotowywaliśmy się, aby znać zasady ruchu w terenie.
Reprezentanci rozwiązywali testy z kilkudziesięcioma pytaniami z przepisów ruchu drogowego i rozstrzygali na podstawie ilustracji ze skrzyżowaniami, jak prawidłowo powinni zachowywać się uczestnicy ruchu: kto ma pierwszeństwo przejazdu et cetera. - Ponadto mieli za zadanie popisać się wiedzą i umiejętnościami z ratownictwa medycznego podczas ćwiczeń na manekinie ratowniczym – dodaje Ewelina Szlesińska z Komendy Miejskiej Policji, obserwująca z naczelnikiem wydziału ruchu drogowego Piotrem Pietrzakiem poszczególne konkurencje w szkole i na zewnątrz. - Wakacje za pasem, wiedza zdobyta na turniej przyda się w drodze uczestnikom, ich krewnym i rówieśnikom.

Łomżyńska reprezentacja na finał w Białymstoku
W kategorii podstawówek triumfowały: SP w Olszynach, SP nr 9 w Łomży i SP 5 w Łomży; dwie pierwsze będą reprezentować powiat łomżyński i Łomżę w finale wojewódzkim. Grupy w nagrodę otrzymywały śpiwory, materace i plecaki, zwycięzcy indywidualnie – tablety, deskorolki i radyjka. Tylko najlepsi w swoich kategoriach dostali rowery: Izabela Żochowska z SP w Olszynach i Wiktor Walewski z PG nr 6 w Łomży. W klasyfikacji drużynowej również najwyżej uplasowało się PG 6, na drugim miejscu – Katolickie Liceum w Łomży, na trzecim – Publiczne Gimnazjum w Piątnicy. Gimnazjaliści „Szóstego” będą reprezentowali z piątniczanami powiat łomżyński w Białymstoku. W jury zasiadali przedstawiciele: KMP Łomża, WORD Łomża oraz Urzędu Miejskiego w Łomży.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę