Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Noworodki mieszkające w Łomży dostają samorządowe becikowe

- 130 wniosków o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 500 zł wpłynęło od stycznia 2016 roku do dnia dzisiejszego - informuje inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. - Wydanych zostało 129 decyzji, w tym 128 przyznających samorządowe becikowe oraz jedna decyzja odmowna, z uwagi na zamieszkiwanie wnioskodawcy na terenie innej gminy. Odwołań od wydanych decyzji nie było. Na koniec marca br. w ramach samorządowego becikowego wypłacono 42 tys. 500 zł, kolejne pieniądze z becikowego są wypłacane sukcesywnie.

Urząd Stanu Cywilnego w Łomży wydał dotychczas 296 aktów urodzenia dzieci, urodzonych w 2016 roku. - Natomiast według danych ewidencji ludności mamy 158 osób zameldowanych w Łomży, które urodziły się w 2016 roku – precyzuje inspektor Czech. Wynika z tego, że rodziny nie wszystkich w Łomży urodzonych stąd pochodzą i nie wszyscy tu zamieszkają. Jednak zdarza się i tak, że rodzice z Łomży chcą, aby dziecko urodziło się w innym mieście lub kraju, ze względu na ułatwione procedury i korzyści z obywatelstwa innego, zwykle zamożniejszego niż Polska zachodniego państwa. 
Samorządowe becikowe są to środki własne miasta. Pieniądze rodzicom przekazywane są na rachunek bankowy, wskazany we wniosku, lub w kasie Getin Bank. Wypłaty dla kolejnych osób będą miały miejsce w tym tygodniu. Wnioski o samorządowe becikowe należy składać w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego przy ul. Polnej 16 w Łomży, nie później niż przed upływem 12 miesięcy od narodzin dziecka. Wnioski składają rodzice dzieci, które urodziły się w 2016 r., zamieszkujący na terenie Łomży przez okres co najmniej 12 miesięcy przed dniem urodzenia dziecka (nie jest więc wymagane zameldowanie). Weryfikacja wniosku polega na złożeniu oświadczenia, które zawarte jest we wniosku, i odbiorze decyzji w miejscu zamieszkania. Do tej pory nie zaobserwowano prób wyłudzenia świadczenia.
Szczegółowe informacje dotyczące samorządowego becikowego dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem: www.lomza.pl/bip/prawo.php?wiad=5297

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę