Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

6. rocznica katastrofy smoleńskiej w Łomży

Kilkadziesiąt osób zebrało się w niedzielny poranek w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Łomży. Gdy o 8.41 nad całym miastem rozległ się dźwięk syren alarmowych tu wszyscy stanęli w bezruchu. W ten sposób rozpoczęły się miejskie uroczystości związane z 6. rocznicą katastrofy smoleńskiej. 10. kwietnia 2010 roku w okolicach lotniska pod Smoleńskiem rozbił się samolot z delegacją najwyższych władz państwowych na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką i inni najwyżsi rangą urzędnicy państwowi.

W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego jeszcze jesienią 2010 roku odsłonięto „pomnik smoleński”. Kamienny obelisk z wbitym, rozerwanym fragmentem skrzydła samolotu z polską „szachownicą”, wkomponowuje się w znajdujący się obok Pomnik Zesłańców Sybiru. 
Podczas miejskich uroczystości rocznicowych odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu oraz katyński Apel Pamięci. Delegacje władz miasta z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim i przewodniczącym Rady Miasta Wiesławem Grzymałą na czele, ale także wojska, policji, straży pożarnej, służby celnej, harcerze  i kilku organizacji złożyły kwiaty, po czym przeszły do pobliskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na uroczystą mszę świętą. 

Gdy przed pomnikiem smoleńskim trwały jeszcze uroczystości w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego rozpoczynała się msza święta w intencji Ojczyzny. Modlitwom przewodniczył tu biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski. Po mszy jej uczestnicy zatrzymali się przed parafialnym Miejscem Pamięci „Zło dobrem zwyciężaj”, przy budynku centrum katolickiego, gdzie także kilka delegacji złożyło kwiaty. 

Kolejnym elementem łomzyńskich rocznicowych uroczystości będzie Marsz Katyński, który po  godz. 16:30 wyruszy z kościoła Św. Andrzeja Boboli do Pomnika Sybiraków w Dolinie Pamięci Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę