środa, 13 grudnia 2017 napisz DONOS@

Łomża pamięta... i modli się

Wieczornym czuwaniem modlitewnym (o 20.00) i Apelem Jasnogórskim w kościele Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej rozpoczną się w Łomży obchody trzech tragicznych kwietniowych rocznic: Zbrodni Katyńskiej, drugiej masowej wywózki łomżyniaków na nieludzką ziemię i katastrofy smoleńskiej. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Niedziele uroczystości rozpoczną się o 8:41 włączeniem na 3 minuty syren alarmowych. Dokładnie w tym samym czasie 6 lat wcześniej w okolicach lotniska w Smoleńsku rozbił się polski rządowy samolot z delegacją najwyższych władz mierzących na uroczystości rocznicowe w pobliskim Katyniu. W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób w tym także z Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. W niedzielny poranek w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Łomży, gdzie w 2010 roku obok pomnika Sybiraków odsłonięto „pomnik smoleński” - kamienny obelisk z wbitym, rozerwanym fragmentem skrzydła samolotu z polską „szachownicą”, zostaną odczytane nazwiska ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, katyński Apel Pamięci i złożone wieńce i kwiaty.  
Następnie o 9:00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpocznie się msza w intencji Ojczyzny.
O tej samej godzinie, ale w kościele Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej 55 pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego odprawiona zostanie msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, a po niej złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze w parafialnym Miejscu Pamięci „Zło dobrem zwyciężaj”.

Kolejnym elementem rocznicowych uroczystości będzie Marsz Katyński, który po  godz. 16:30 wyruszy z kościoła Św. Andrzeja Boboli do Pomnika Sybiraków w Dolinie Pamięci Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

W program obchodów wpisano też sybiracką mszę św. w 76. rocznicę II masowej wywózki łomżyniaków na nieludzką ziemię. Odprawiona zostanie ona 13 kwietnia o 15:00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0