Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 14 maja 2021 napisz DONOS@

Orzeł Grom na wolności

Główne zdjęcie
fot. Arch. Nadleśnictwa Rajgród

W lasach Nadleśnictwa Rajgród wypuszczono na wolność samca orła przedniego. Orzeł wykluł się rok temu w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu. Przez kilka ostatnich miesięcy ptak przebywał w specjalnej wolierze adaptacyjnej w lesie pod Rajgrodem, a w środę został wypuszczony na wolność. Orzeł przedni jest gatunkiem skrajnie nielicznym w kraju, a Grom ma pomóc przywrócić ten gatunek przyrodzie północno-wschodniej Polski.

Wypuszczenia orła na wolność to wspólne działania leśników z Nadleśnictwa Rajgród oraz działaczy Komitetu Ochrony Orłów. W Polsce liczebność orła przedniego szacowana jest zaledwie na 30-35 par.
Orzeł Grom wykluł się 15 kwietnia 2015 r. w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu. Na terenie zoo pisklę zostało odhodowane przez rodziców - 25-letnią orlicę i 20-letniego samca z Finlandii. Dzięki opiece rodziców miał on ograniczony kontakt z człowiekiem.
Przedstawiciele Komitetu Ochrony Orłów, z którym od kilku lat współpracuje Nadleśnictwo Rajgród, wskazali je jako odpowiednie do wypuszczenia orła przedniego. Jednak wypuszczenie orła do naturalnego środowiska nie może się odbyć bez zapoznania z naturalnym otoczeniem, w którym będzie on bytował. Dlatego powstała tam woliera adaptacyjna położona na terenie leśnym. Groma przywieziono do niej pod koniec listopada ubiegłego roku. Okres adaptacji trwał około trzy miesiące, a w tym czasie młody orzeł był przyuczany do polowania, tak by umiał zdobywać pożywienie w naturalnym środowisku.
W środę 30 marca orzeł został wreszcie wypuszczony na wolność. Nim odleciał został wyposażony w nadajnik GPS, co umożliwi śledzenie na bieżąco jego dalszych losów.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę