Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 15 czerwca 2021 napisz DONOS@

Wielki Piątek

Wielki Piątek to pamiątka dnia, w którym Jezus umarł na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się Eucharystii. Przed wieczorem w kościołach sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej w trakcie której czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, znajdujący się w Ewangelii św. Jana opis o Chrystusowych cierpieniach, o Jego Męce, o Jego Ukrzyżowaniu, o śmierci i złożeniu Ciała do grobu. Następuje też adoracja krzyża, a ostatnią częścią liturgii jest procesja do Grobu, gdzie Najświętszy Sakrament pozostawia się aż do Wigilii Paschalnej.

Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w roku kiedy wiernych obowiązuje post ścisły. To szczególny rodzaj pokuty i zadośćuczynienia. Tego dnia wszystkich wiernych powyżej 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani także do ograniczenia ilości spożywanych posiłków – jednego do syta oraz na dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia.

200609064623.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę